Zgłosiłam się po pomoc w kryzysowym dla mnie momencie – po rozstaniu z osobą, z którą byłam w pierwszym poważnym związku. Wybrałam psychoterapię psychodynamiczną, dlatego, że ktoś doradził mi, że taka będzie dla mnie dobra. Spotkania z terapeutką otworzyły mi oczy, na rzeczy, których wcześniej nie widziałam. Gdybym nie zgłosiła się po pomoc prawdopodobnie uzależniłabym się od alkoholu, bo zdaniem mojej terapeutki byłam już bardzo blisko uzależnienia. Stresowałam się – piłam, smuciłam się – piłam. W terapii miałam umowę – nie będę piła w taki sposób i pozwolę moim emocjom być. Dzięki temu udało mi się nie wpaść w naprawdę poważne problemy i zrozumieć co w moim związku poszło nie tak. Szybko przestałam tęsknić za byłym i nabrałam gotowości do wejścia w nową relację ze świadomością swoich nie zawsze dobrych zachowań.

Dzięki terapii zrozumiałam dlaczego wplątywałam się w dane relacje i mechanizmy jakichś swoich niekorzystnych zachowań. Wszystko to pomogło mi dobrze wejść w dorosłość i „odciąć pępowinę”, miałam wtedy 21 lat i dopiero zaczynałam swoje niezależne od rodziców życie. Wcześniej powstrzymywała mnie chyba niewiedza. Myślałam, że na terapię chodzą tylko ludzie którzy mają jakieś poważne problemy i grube powody, a dopiero teraz rozumiem, że może z niej skorzystać każdy, kto chce sobie jakoś po prostu polepszyć życie. No i to właśnie bym przekazała innym osobom. Że nawet jak się im wydaje, że terapia jest nie dla nich, bo mają „tylko takie codzienne problemy”, to zawsze mogą to sprawdzić, a może to zmieni ich życie.

Uważasz artykuł za ciekawy lub pomocny? Podziel się z innymi

Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail jeśli chcesz otrzymywać kolejne artykuły bezpośrednio na swoją skrzynkę

Polecane artykuły

Rozwój osobisty

W zdrowym ciele zdrowy duch

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, że ruch to zdrowie fizyczne. Bieganie poprawia naszą kondycję, podnoszenie ciężarów wzmacnia mięśnie, basen i joga pozwalają się zrelaksować, są polecane przy problemach z kręgosłupem. Aktywność fizyczna pozwala ograniczyć wagę, rozwinąć mięśnie, przyspiesza metabolizm, dodaje energii. A co z naszą psychiką? Czy prawdą jest, że regularne wykonywanie ćwiczeń wpływa na różne struktury mózgowe redukując stres, lęk, poprawiając nastrój? Czy oddziaływując na ciało mogę zmniejszyć napięcie i poprawić swoje samopoczucie?

Rozwój osobisty

Samoutrudnianie – czyli dlaczego nic Ci się nie udaje?

U każdego z nas na różnych etapach życia mogą pojawić się krytyczne myśli wobec własnej osoby czy otaczającego nas świata. Każdemu zdarza się czasem spojrzeć na siebie nieprzychylnym okiem, nie obiektywnie ocenić sytuacje. Wiele z takich myśli
ma swoje korzenie w naszych doświadczeniach z dzieciństwa, szczególnie w relacjach z najbliższymi. Na szczęście w dorosłym życiu – niezależnie od tego czego doświadczyliśmy we wczesnych latach życia – sami dla siebie możemy stać się osobą, która zadba o swoje potrzeby, wypełni braki, ukoi, zaakceptuje i pokocha. Pierwszym krokiem na tej drodze może być przyjrzenie się swoim myślom.

O terapii

Skuteczność terapii online

Pomoc psychologiczna nabiera współcześnie szczególnego znaczenia. Proces terapeutyczny coraz częściej postrzegany jest jako inwestycja w samego siebie oraz w poprawę obecnych, czy też przyszłych relacji. Prowadzenie terapii wymaga stworzenia ze strony pomagającego odpowiednich warunków, które są niezbędne do tego, aby zapewnić klientowi poczucie bezpieczeństwa, intymności czy poufności. Jesteśmy przyzwyczajeni do praktykowania terapii, która odbywa się w standardowych warunkach – twarzą w twarz, w bezpiecznej przestrzeni oraz przewidywanych okolicznościach.

Zaburzenia

Kiedy nadużywanie staje się uzależnieniem?

Polska kultura przesiąknięta jest używkami, szczególnie alkoholem. Spotykamy go wszędzie – imieniny, wesela, imprezy firmowe. Napotykamy na reklamy alkoholu w przestrzeni publicznej. Podziwiamy osoby, które potrafią dużo wypić, mają oni przecież takie ,,mocne głowy’’. Korzystanie z tej używki nie dziwi, więc trudno zauważyć moment, kiedy staje się ono uzależnienie.