Współpraca z nauczycielami, wychowawcami grup wychowawczych lub innymi specjalistami, rodzicami oraz uczniami w: prowadzeniu badań i działań diagnostycznych związanych z rozpoznawaniem indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów w celu określenia mocnych stron, predyspozycji, zainteresowań i uzdolnień uczniów oraz przyczyn niepowodzeń edukacyjnych lub trudności w funkcjonowaniu uczniów, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły i placówki, rozwiązywaniu problemów dydaktycznych i wychowawczych uczniów, określaniu niezbędnych do nauki warunków, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, w tym wykorzystujących technologie informacyjno-komunikacyjne, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne ucznia. Współpraca z zespołem, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 2 ustawy, w zakresie opracowania i realizacji indywidualnego programu edukacyjno-terapeutycznego ucznia posiadającego orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, w tym zapewnienia mu pomocy psychologiczno-pedagogicznej. Wspieranie nauczycieli, wychowawców grup wychowawczych i innych specjalistów w: rozpoznawaniu przyczyn niepowodzeń edukacyjnych uczniów lub trudności w ich funkcjonowaniu, w tym barier i ograniczeń utrudniających funkcjonowanie ucznia i jego uczestnictwo w życiu przedszkola, szkoły lub placówki, udzielaniu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w bezpośredniej pracy z uczniem, dostosowaniu sposobów i metod pracy do indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych ucznia oraz jego możliwości psychofizycznych, doborze metod, form kształcenia i środków dydaktycznych do potrzeb uczniów. Udzielanie pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom uczniów i nauczycielom.
Prowadzenie terapii indywidualnej dla osób uzależnionych przejawiających uzależnienia behawioralne.
Realizacja pracy socjalnej, rozpoznawanie i ustalanie potrzeb, kwalifikowanie do usług, świadczeń, ustalanie planu pomocy, prowadzenie działań zmierzających do poprawy sytuacji osób wymagających wsparcia. Lider grupy roboczej. Diagnozowanie problemu przemocy w rodzinie, podejmowanie działań w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, inicjowanie interwencji w środowisku dotkniętym przemocą w rodzinie, rozpowszechnianie informacji o instytucjach, osobach i możliwościach udzielenia pomocy w środowisku lokalnym, inicjowanie działań w stosunku do osób stosujących przemoc w rodzinie. Opracowywanie i realizacja planu pomocy w indywidualnych przypadkach wystąpienia przemocy w rodzinie, monitorowanie sytuacji rodzin w których dochodzi do przemocy, dokumentowanie działań podejmowanych wobec rodzin, w których dochodzi do przemocy oraz efektów tych działań.
Prowadzenie warsztatów, konsultacji dla pracowników socjalnych oraz asystentów rodziny w sprawach dotyczących klientów MOPS. Pomoc i poradnictwo pedagogiczne dla klientów MOPS. Opracowywanie scenariuszy i prowadzenie warsztatów dla osób i rodzin korzystających ze wsparcia MOPS. Zapewnienie pomocy i wsparcia klientom Ośrodka w ramach grup wsparcia, m.in.: dla rodziców; osób doznających przemocy w rodzinie. Prowadzenie zajęć psychoedukacyjnych dla osób stosujących przemoc w rodzinie. Prowadzenie prelekcji w szkołach z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. Prowadzenie konsultacji dla osób uzależnionych oraz członków ich rodzin.
Zapewnienie opieki wychowankom, kształtowanie zasad i wartości u podopiecznych, pomoc w odrabianiu lekcji, organizacja czasu wolnego w placówce, współdziałanie z rodziną wychowanka, prowadzenie zajęć socjoterapeutycznych i profilaktycznych, opracowanie indywidualnego planu pracy.
Przyjmowanie zgłoszeń telefonicznych i zgłaszających się osobiście klientów, w ramach interwencji kryzysowej. Udzielanie klientom informacji o ich prawach oraz formach i miejscach, gdzie mogą uzyskać pomoc. Obniżenie poziomu emocji klienta, badanie sytuacji kryzysowej, rozpoznanie bieżącego problemu, wspólne opracowanie planu działania. Udzielanie wsparcia i motywowanie do podjęcia działań w celu rozwiązania problemów. Inicjowanie i realizacja procedury "Niebieskiej Karty".
Prowadzenie terapii indywidualnej oraz grupowej dla osób uzależnionych chemicznych oraz przejawiających uzależnienia behawioralne.
Prowadzenie terapii indywidualnej oraz grupowej dla osób uzależnionych od substancji chemicznych oraz przejawiających uzależnienia behawioralne.
Prowadzenie spotkań edukacyjnych dla rodziców i wolontariuszy : "Problemy alkoholowe w rodzinie, osoby współuzależnione i DDA"; "Zagrożenia związane z używaniem alkoholu w ciąży"; "Młodzież a alkohol" oraz "Pomagamy naszym dzieciom rozwijać się, dorastać i osiągać sukcesy".