Powrót do listy artykułów

Introwertyk czym wyróżnia się ten typ osobowości?

Introwertyk  czym wyróżnia się ten typ osobowości?

Introwersja – co to?

W psychologii rozróżniamy różne cechy osobowości i temperamentu. Należy do nich między innymi introwersja. Pojęcie to wprowadził do psychologicznego słownika Carl Gustav Jung, psychoanalityk, uczeń Zygmunta Freuda. W jego ujęciu introwersja oznacza tendencję do kierowania większości uwagi na własne stany emocjonalne, myśli, wyobrażenia, czyli to, co dzieje się wewnątrz umysłu. Nie oznacza to jednak, że introwertyk będzie obojętny wobec uczuć innych ludzi. Introwertycy to zazwyczaj osoby bardzo wrażliwe i są w stanie dobrze rozpoznawać emocje innych. Rzadko jednak udzielają się w grupie, przez co mogą być postrzegani jako nieśmiali i niepewni. Może się wydawać, że stronią od kontaktów towarzyskich. Zwłaszcza jeśli znajdują się w towarzystwie ekstrawertyków, którzy mogliby mówić bez końca. Kim zatem jest introwertyk?

Introwertyk – kto to?

Introwertyk nazwa jednego z typów osobowości. Introwertykami możemy także określić osoby, które charakteryzują się dużą wrażliwością na bodźce i dłuższym powrotem do równowagi w przypadku przebodźcowania. Jak przejawia się to w praktyce? Na przykład: osoba będąca introwertykiem niechętnie przyjmie zaproszenie na głośny festiwal muzyczny, czy przyjęcie wymagające wielu kontaktów społecznych. Po prostu wie, że może nie być w stanie czerpać z tego przyjemności. Po takiej sytuacji może też potrzebować sporo czasu aby dojść do siebie. Oczywiście nie każdy z introwertyków i introwertyczek będzie taki sam. Jakie cechy charakteryzują introwertyków? Będą one zależne od tego, do jakiego podtypu należy dana osoba. 

Introwertyk – cechy

Introwertyk społeczny – to osoby, których introwersję rozpoznamy po tym, jak prezentują się społecznie. Introwertycy społeczni cenią sobie czas spędzony w samotności, zdecydowanie lepiej czują się w wąskim gronie znanych sobie ludzi, niż w sytuacjach wymagających zawierania nowych znajomości. Potrzebują dużo ciszy i spokoju, a ich wycofanie wynika z dbania o własne zasoby energetyczne. Introwertycy społeczni wolą kameralne spotkania, na których można kontrolować bodźce zewnętrzne i gdzie inni ludzie rozumieją ich specyficzne potrzeby.

introwertyk myślący – to człowiek cechujący się dużą refleksyjnością. Bardzo interesują się swoimi uczuciami. Lubią prowadzić analizy własnego życia wewnętrznego i poświęcają temu sporo uwagi. Zyskują dzięki temu duży wgląd w swoje procesy psychiczne i świadomość siebie. Nie zawsze jednak dzielą się tym z innymi ludźmi i mogą sprawiać wrażenie wycofanych, mimo że tak naprawdę są świetnymi słuchaczami.

introwertyk lękliwy – osoba z tym typem osobowości może doświadczać na co dzień sporo lęku i niepokoju. Najlepiej czuje się zawiązując nowe relacje w internecie niż na żywo, bo tak jest bezpieczniej i bardziej komfortowo. Introwertycy mniej wówczas przejmują się oceną społeczną. Dodatkowo, cechy charakterystyczne osób z tym typem osobowości to pesymizm i postrzeganie świata w negatywnych barwach. 

introwertyk powściągliwy – to osoby, których nie nazwiemy spontanicznymi. Tych introwertyków cechuje zachowawczość przy podejmowaniu decyzji i działań. Dokładnie ważą słowa i analizują wszystkie za i przeciw. Mocne strony osób z tym introwertycznym typem osobowości strony to sumienność i obowiązkowość. Te cechy sprawiają, że oddawane przez niego projekty są zwykle poprawne merytorycznie i dopracowane. Lepiej pamiętać, że raczej nie ucieszy się z niespodzianki. Tego typu introwertycy okazuje uczucia jedynie w bezpiecznej dla siebie atmosferze. Nawet zakochany introwertyk może nie pokazywać wyraźnie swoich uczuć.

Introwertyk w pracy

Jaka praca dla introwertyka? Osoby charakteryzujące się niskim poziomem ekstrawersji są zazwyczaj kreatywne, sumienne, odpowiedzialne i zwracają uwagę na szczegóły. Mogą dobrze sprawdzić się w zawodach, które wymagają nieszablonowego myślenia, twórczości i skrupulatności. Można zatem powiedzieć, że bycie introwertykiem ma wiele zalet. W jakich zawodach może sprawdzić się introwertyk? Stoi dla nich otworem ścieżka badawcza, praca jako autor tekstów, czy branża IT. Dobrą pracą dla introwertyka będzie też taka, która nie wymaga bezpośredniego kontaktu z innymi. Warto mieć także na uwadze wysoką wrażliwość introwertyków. Sprawia ona, że dobrze odnajdą się także w profesjach wymagających empatii i bycia uważnym słuchaczem, czyli w psychologii, pedagogice czy medycynie. Ważne, by przy wyborze pracy introwertyk wybierał takie miejsca i organizacje, które nie będą obciążały jego układu nerwowego. Czyli takie, gdzie spotka się ze względną ciszą, spokojem i możliwością spędzenia chociaż chwili w samotności. To nieprawda, że będąc introwertykiem pracownik jest mniej komunikatywny i nie potrafi pracować w zespole. Po prostu sprawia, że jest on bardziej zachowawczy i mniej ekspresyjny, co zależnie od sytuacji, może być zaletą. Nie zawsze też potrzebuje towarzystwa innych, bo czerpie energię z czasu spędzonego w samotności. Śmiało można powiedzieć, że introwertyk będzie dobrym pracownikiem.

Introwertyk a ekstrawertyk

Introwertyk i ekstrawertyk to dwa bieguny na wymiarze jednej cechy osobowości. Bywa, że używamy słowa “introwersja”, jednak w psychologii częściej mówimy o niskiej (introwertyk) lub wysokiej (ekstrawertyk) ekstrawersji. Ekstrawertycy, w przeciwieństwie do introwertyków, cechują się niską wrażliwością na bodźce. Oznacza to, że potrzebują więcej stymulacji. Może ją dostarczyć spotkanie ze znajomymi na mieście, przebywanie w tłumie ludzi, poznawanie nowych osób, słuchanie głośnej muzyki i wiele innych działań, które dla introwertyka byłyby przytłaczające. Ekstrawertyk nie potrzebuje aż tylu chwil samotności co osoba będąca introwertykiem. Nieco inaczej też wygląda życie towarzyskie takiej osoby. Introwertyk ceni spokój i ciszę, a ekstrawertyk lubi, kiedy dużo się dzieje. Te dwa typy psychologiczne odróżniają także cechy charakteru. U introwertyków występuje pesymizm, skierowanie uwagi do swojego wnętrza, a ekstrawertyk to zazwyczaj żywo zainteresowany innymi ludźmi optymista.

Introwertyk – słowem podsumowania

Zarówno introwertycy jak i ekstrawertycy, będą posiadać także własne, unikatowe cechy. Trudno za pomocą charakterystyki typów osobowości stworzyć uniwersalny opis pasujący do każdego człowieka. To, że jesteś introwertykiem nie musi oznaczać, że masz wszystkie cechy charakterystyczne dla tego typu osobowości. Artykuł to próba przedstawienia w sposób jak najbardziej ogólny grupy osób, które nazywamy introwertykami i ma charakter edukacyjny. Nie zastępuje porady lekarskiej. Być może dzięki niemu łatwiej będzie rozpoznać introwertyka w towarzystwie i z empatią podejść do jego potrzeb. Bycie introwertykiem ma swoje zalety, ale wiąże się też z trudnościami. Warto pamiętać, że introwersja czy ekstrawersja nie są medycznymi przypadłościami i psycholog nie prowadzi działalności leczniczej polegającej na zmianie introwertyka w ekstrawertyka. Jeśli jesteś introwertykiem, to jest to Twoja cecha. Taka jak na przykład kolor oczu – da się sprawić by wyglądał na inny, ale nie da się go zmienić na stałe. Bywa, że niektóre z cech (np. lękliwość, nieśmiałość) utrudniają funkcjonowanie w pracy, grupie społecznej czy związku. Wówczas warto skonsultować się ze specjalistą i przyjrzeć tej sytuacji. Celem nie będzie tu jednak “pozbycie się introwertyzmu”, a pomoc w radzeniu sobie z trudnościami i poprawa tych obszarów życia, z którymi danej osobie jest ciężko. Psycholog może też wykonać z test osobowości, który potwierdzi, czy rzeczywiście jesteś introwertykiem, jeśli taka informacja jest Ci potrzebna.

Źródła: 

  1. Whitbourne S.K., Nine Signs You’re Really an Introvert, Psychology Today. https://www.psychologytoday.com/intl/blog/fulfillment-any-age/201403/nine-signs-you-re-really-introvert
  2. Własna praktyka psychologiczna.

Małgorzata Woźniak
Małgorzata Woźniak
Małgorzata Woźniak psycholog, psychoterapeutka w takcie szkolenia w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Pracuje indywidualnie z młodzieżą i dorosłymi oraz z parami wykorzystując techniki Terapii Skoncentrowanej na Emocjach dla Par. Współautorka profilu na Instagramie i podcastu @kochaj.zdrowiej.