Powrót do listy artykułów

Jak wygląda terapia małżeńska?

Jak wygląda terapia małżeńska?

Na czym polega terapia par?

Wiele osób przed podjęciem ostatecznej decyzji o umówieniu się ze specjalistą od związków miewa zrozumiałe wątpliwości. Czy ujawniać komuś obcemu nasze problemy i obnażyć nasz związek? Czy będziemy w stanie szczerze rozmawiać o naszych potrzebach w gabinecie psychoterapeuty? Czy to dobry pomysł na ratowanie związku? A co jeśli się okaże, że do siebie nie pasujemy? Już na pierwszym spotkaniu może się okazać, że terapeuta podchodzi do tych obaw z wyrozumiałością i empatią. Jego zadaniem jest pomóc parze w bardziej obiektywnym spojrzeniu na związek i na występujące w nim problemy. Czas trwania terapii par to zwykle od kilku, do kilkunastu spotkań. Sesje, zależnie od psychoterapeuty, mogą trwać 50, 75 czy 90 minut. Zdarza się, że terapia par prowadzona jest przez dwoje terapeutów, mężczyznę i kobietę.

Pierwsze spotkanie na terapii par

Pierwsza konsultacja ma zwykle na celu przedstawienie trudności z jakimi mierzy się para i poznanie potrzeb czy oczekiwań obu stron. Każdy partner przychodzi z własną perspektywą na to co stanowi główny problem w relacji. To wizyta, która może wywoływać sporo różnych emocji, jednak terapeuta jest na to przygotowany i wie jak poprowadzić rozmowę w korzystny dla partnerów sposób, a tym samym wzmocnić ich związek. Zwykle po pierwszej sesji para wychodzi z poczuciem nadziei na to, że będzie lepiej. Niezależnie od tego co tak naprawdę oznacza “lepiej”. W ramach procesu konsultacyjnego niektórzy terapeuci proponują pojedyncze spotkania w formie indywidualnej z osobami z pary. Dzięki temu łatwiej może być odpowiedzieć na niewygodne pytania dotyczące relacji lub opisać aktualną sytuację i trudności będąc sam na sam z psychologiem. To także czas na poznanie motywacji każdej ze stron do pracy nad związkiem. Aby możliwe było rozpoczęcie terapii – muszą jej chcieć obie strony. W przeciwnym razie specjalista może pomóc przejść przez proces ewentualnego rozstania. W niektórych sytuacjach terapeuta może też zasugerować terapię indywidualną dla jednego lub obojga partnerów w celu przepracowania ich własnych problemów.

Kolejne spotkania terapii małżeńskiej 

Po pierwszych spotkaniach i części konsultacyjnej rozpoczyna się część właściwa terapii par. Po pewnym czasie partnerzy wraz z terapeutą odkrywają schematy, które utrudniają im porozumiewanie się. Poprzez te emocje, które są dostępne (na przykład złość za niepozmywane naczynia) dociera się do tych trudnych emocji, które są głębiej (na przykład poczucie bycie lekceważonym). Na tym etapie pracuje się też nad zmianą nawyków komunikacyjnych. Zamiast mówić:  “Bo Ty nigdy mnie nie nie słuchasz! W ogóle nie poświęcasz mi uwagi!” uczymy się innego komunikatu, który może brzmieć: “Czuję się nieważny(-a), kiedy nie słuchasz tego co do Ciebie mówię. Brakuję mi Twojej uwagi i zaangażowania. Czy możemy to jakoś zmienić?”. Terapia par jest też okazją do tego by nauczyć się mówić o swoich potrzebach. Oczywiście sama zmiana komunikatu może nie zadziałać, jeśli druga osoba nie ma w sobie gotowości na to, by go przyjąć. Stąd nie wystarczy sama wiedza na temat metod skutecznej komunikacji i rozwiązywania konfliktów. Prawdziwa zmiana i efekty terapii są możliwe wtedy, kiedy między partnerami w związku pojawia się wzajemna wrażliwość i responsywność na swoje potrzeby i uczucia. Dzięki temu partnerzy uczą się budować dojrzałe i dobre relacje. Skuteczna terapia małżeńska to również efekt samodzielnej pracy, którą każdy z partnerów wykonuje poza gabinetem terapeutycznym, w codziennym życiu.

Dla kogo terapia par?

Do gabinetu terapeuty dla par trafiają osoby na różnych etapach związku. Młode narzeczeństwo, które chce się przygotować do wejścia w kolejny etap związku, małżeństwa z kilkunasto czy kilkudziesięcioletnim stażem, które oddaliły się od siebie i potrzebują zmian, ale też osoby w związkach jednopłciowych, które mierzą się z różnymi trudnościami. Popularne wyzwania z jakimi zmagają się pary potrzebujące terapii:

– ciągłe kłótnie o drobnostki

– różnice w poglądach i podejściu do wychowania dzieci, spędzania wolnego czasu, pracy itp.

– nadmierna zazdrość o partnera lub partnerkę

– kryzys po urodzeniu dziecka

– oddalenie i problemy związane z bliskością seksualną

– urazy więzi takie jak zdrada, kłamstwo, nadużycie zaufania 

Jak wygląda terapia pary po zdradzie?

Zdrada i inne formy nadużycia zaufania partner(-ki) to zazwyczaj przełomowy moment dla związku. Może kończyć się rozstaniem lub przepracowaniem tego urazu więzi. Terapeuta umożliwia wówczas osobie zdradzonej wyrażenie cierpienia jakiego doświadcza. Wszystko w atmosferze szacunku i zrozumienia. Koncentruje się też na rozumieniu tego, jaką zdrada miała funkcję na danym etapie relacji. Odpowiedzialność za nadużycie zaufania leży zawsze po stronie osoby, która się go dopuściła, jednak za sam kryzys odpowiadają obie osoby z pary. To trudny i bolesny proces dla związku, jednak dzięki terapii wielu parom udaje się przezwyciężyć ten kryzys. Jest to zależne od indywidualnych czynników osobowościowych i przekonań dotyczących niewierności. 

Czy terapia małżeńska pomaga? 

Terapia par to proces, który pozwala na lepsze poznanie osoby, z którą tworzy się związek, odkrycie swoich własnych schematów relacyjnych, potrzeb i oczekiwań. Jeśli te są zbieżne, to więź może zostać wzmocniona, a relacja stać się szczęśliwsza, zdrowsza i bardziej satysfakcjonująca. Udowodniono skuteczność Terapii Skoncentrowanej na Emocjach dla Par – 70-75 % par po pełnym cyklu takiej terapii osiąga cele terapeutyczne, a aż 95% odczuwa poprawę jakości relacji. Skuteczność EFT potwierdzają także badania rezonansem magnetycznym – zauważono zmiany w aktywności mózgu u par, które ukończyły terapię prowadzoną tą metodą. Bywa jednak tak, że w trakcie terapii ukazują się różnice nie do pogodzenia, wówczas para może zdecydować się na rozstanie. Warto pamiętać, że żadna z tych opcji nie jest ani sukcesem, ani porażką. 

Źródła: 

  1. Badania w obszarze terapii EFT: https://iceeft.com/eft-research-2/
Małgorzata Woźniak
Małgorzata Woźniak
Małgorzata Woźniak psycholog, psychoterapeutka w takcie szkolenia w Krakowskim Centrum Psychodynamicznym. Pracuje indywidualnie z młodzieżą i dorosłymi oraz z parami wykorzystując techniki Terapii Skoncentrowanej na Emocjach dla Par. Współautorka profilu na Instagramie i podcastu @kochaj.zdrowiej.