Co to takiego ta psychologia pracy?
Psychologia pracy to dziedzina psychologii stosowanej. Wyjaśnia jak funkcjonuje człowiek w sytuacji pracy, jakie są jego mechanizmy, uwarunkowania, motywy czy też następstwa. Psychologia pracy koncentruje się na trzech głównych obszarach:
- przystosowanie człowieka do pracy (tj. doradztwo zawodowe),
- przystosowanie pracy do człowieka (organizacja warunków pracy)
- przystosowanie człowieka do człowieka , czyli relacje społeczne.
Jak zostać psychologiem pracy?
Do zostania psychologiem pracy mogą prowadzić dwie drogi.
Na niektórych uczelniach w Polsce psychologia pracy to specjalność jaką wybiera się na kierunku psychologia. Ludzie, którzy pragną zostać psychologiem pracy mogą także ukończyć studia podyplomowe z psychologii pracy i organizacji lub psychologii pracy i biznesu, czy też psychologii pracy i zarządzanie personelem. Absolwent takich studiów posiada wiedzę i kompetencje m.in z zakresu doradztwa zawodowego i personalnego, narzędzi rekrutacji i selekcji pracowników, zarządzania rozwojem pracowników, efektywnością, technikami motywowania czy też rozwiązywania konfliktów i radzenia sobie z wypaleniem zawodowym.
Gdzie zatrudniony jest psycholog pracy?
Psycholog pracy może znaleźć zatrudnienie w mniejszych i większych korporacjach, urzędach pracy, szkołach, firmach rekrutujących pracowników. Dodatkowo absolwent tego kierunku studiów ma szanse na pracę na stanowiskach kierowniczych i menadżerskich. Ponadto osoby, które ukończyły psychologię pracy świetnie odnajdą się w branży marketingu i zarządzania.
Jakie zadania ma psycholog pracy?
Psycholog pracy zależnie od wybranego miejsca zatrudnienia może mierzyć się z różnymi zadaniami. Poniżej zostały zamieszczone wszelkie zadania, z jakimi może mieć do czynienia psycholog pracy:
- rekrutacja i selekcja pracowników na określone stanowisko – za selekcje rozumie się dobór, który polega na psychologicznych badaniach przydatności do określonej pracy. Rekrutacja to wszelkie czynności (od napisania i zamieszczenia oferty pracy aż po faktyczne przyjęcie nowego pracownika), które mają na celu zatrudnienie nowej osoby do pracy;
- zadania związane z tzw. rozwojem organizacji, które są stosowane aby zapobiegać bankructwu i potencjalnym konkurencjom. Rozwój organizacji to również szkolenia dla przyszłych i aktualnych pracowników (przede wszystkim z tzw. kompetencji miękkich) oraz przyznawanie awansów lub zwolnień pracownikom;
- ocenianie pracowników przy użyciu profesjonalnych narzędzi – są to specjalne testy psychologiczne, którymi posługiwać może się tylko osoba z dyplomem magistra psychologii lub z dodatkowymi uprawnieniami;
- badanie i monitorowanie zdrowia psychicznego pracowników;
- szukanie miejsc pracy dla zwalnianych pracowników;
- motywowanie pracowników – coraz częściej zauważa się, że pracodawca w zakładzie pracy przykłada większą uwagę do zaspokajania potrzeb pracowników. Dzięki temu poprawia się efektywność, sumienność i jakość pracy. Badania wykazały że to co wpływa na zadowolenie pracowników z pracy to wynagrodzenie, możliwość awansu, elastyczność i stabilność pracy.
- przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu oraz wspieranie osób z wypaleniem;
- doradztwo zawodowe w szkołach, urzędach pracy – przeprowadzanie specjalnych testów predyspozycji zawodowych;
- działania profilaktyczne i interwencyjne, które mają na celu zapobieganie negatywnym zjawiskom, tj. kształtowanie bezpiecznych warunków pracy, a także działania które mają na celu zapobiegać chorobom psychosomatycznym będących efektem stresu w pracy.
W czym może pomóc mi psycholog pracy?
Psycholog pracy nie jest zatrudniony tylko w firmach. Taki specjalista może prowadzić własną działalność gospodarczą i możemy wybrać się do niego prywatnie. Do psychologa pracy warto pójść, gdy szukamy pracy. Pomoże on nam w ustaleniu jaka praca najlepiej do nas pasuje, jak napisać ciekawe CV i jak przygotować się do rozmowy rekrutacyjnej. Inny przykład pomocy psychologa pracy to wsparcie w trudnościach związanych ze stresem w pracy, wypaleniem zawodowym czy zarządzanie zespołem. Dodatkowo jeśli jesteś pracodawcą możesz zlecić psychologowi, aby przeprowadził w Twojej firmie np. szkolenie z kompetencji miękkich, które podniosą umiejętności Twoich pracowników.
Literatura
- Lubrańska A. (2008). Psychologia pracy. Podstawowe pojęcia i zagadnienia. Centrum Doradztwa i Informacji. Warszawa.
- Ratajczyk Z. (2007). Psychologia pracy i organizacji. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa.
- Springer A. (2011). Wybrane czynniki kształtujące satysfakcję pracownika W: Problemy Zarządzania vol 9, nr 4 (34).