Dynamicznie zmieniający się rynek pracy wymaga od pracodawców i osób zajmujących się rekrutacją elastyczności oraz umiejętności dopasowania pracowników do stanowiska pracy. Wyróżniamy umiejętności miękkie i twarde. Jedną z wielu kwestii poruszanych podczas rozmów rekrutacyjnych, a zarazem bardzo istotnych dla sukcesu całego procesu rekrutacyjnego są posiadanie przez aplikanta na dane stanowisko pracy odpowiednich cech osobowości oraz kompetencji czyli zbioru umiejętności zawodowych i predyspozycji kandydata umożliwiających mu realizację powierzonych zadań i obowiązków. Posiadanie przez aspirujące na dane stanowisko osoby odpowiednich kompetencji, takich jak na przykład wysoko rozwinięte umiejętności interpersonalne, znajomość wykonywania określonych czynności czy posiadanie specjalistycznej wiedzy, implikuje zdobycie pracy odpowiadającej ich kwalifikacjom i może zainteresować rekrutera. Jest to ważne nie tylko z punktu widzenia pracodawcy i przedsiębiorstwa ale również samego kandydata i jego przyszłych sukcesów oraz satysfakcji z życia zawodowego. Potencjalny pracodawca szuka kandydata, który będzie pasował do danego stanowiska oraz pozostałych członków zespołu i będzie posiadał naturalne predyspozycje i cechy psychofizyczne pożądane w danej pracy, w tym szereg niezbędnych umiejętności miękkich.
Kompetencje miękkie to w skrócie umiejętności miękkie interpersonalne i społeczne. Umiejętności społeczne i umiejętności miękkie są zdecydowanie trudniejsze do zmierzenia i oceny na początku procesu rekrutacyjnego od umiejętności twardych. Stąd też często ciężko jest opisać umiejętności miękkie i rodzaj kompetencji społecznych. Każdy człowiek posiada indywidualny opis umiejętności oraz zbiór cech i właściwości psychofizycznych, które wpływają na to jak zachowuje się w sytuacjach społecznych oraz współpracuje z innymi. Niektórzy są urodzonymi liderami, świetnie czują się w roli menedżera czy kierownika. Z kolei inni efektywniej pracują w zaciszu domowym i zdecydowanie unikają bycia w centrum uwagi.
Ocena umiejętności miękkich często pomaga poznać indywidualne cechy, które mogą zainteresować pracodawcę. Dzięki wysoko rozwiniętej inteligencji emocjonalnej, asertywności czy motywacji dana osoba może wnieść do środowiska pracy wiele pozytywnego i jej umiejętności miękkie mogą działać na korzyść całej organizacji i innych współpracowników. Co ważne, możemy też rozwijać kompetencje miękkie, a więc możemy pracować nad zdolnościami osobistymi. Rozwój kompetencji miękkich często jest możliwy dzięki wsparciu profesjonalnych trenerów, możemy jednak sami pracować nad swoimi kompetencjami miękkimi. Dzięki rozwijaniu umiejętności miękkich możemy do pewnego stopnia lepiej wpasować się w profil kandydata.
Umiejętności twarde to umiejętności, które zdobywamy w ciągu toku nauki w szkole, na studiach, udział w kursach, szkoleniach i webinarach oraz stażach, praktykach i podczas pracy zawodowej. Są to zazwyczaj umiejętności techniczne związane z obsługą określonych programów i narzędzi oraz specjalistyczna wiedza niezbędna na danym stanowisku pracy. Wymagane kompetencje twarde zazwyczaj są opisane w ofercie pracy m.in. dlatego, że bez ich znajomości kandydat może mieć trudności bądź niemożliwe będzie wypełnianie przez niego powierzonych zadań. Dlaczego też często sekcja umiejętności twardych stanowi dłuższą część ogłoszenia rekrutacyjnego. Właśnie dlatego często twarde kompetencje uznaje się za podstawowe, oczekuje się od potencjalnego pracownika umiejętności twardych, które wyróżniają go podczas rozmowy kwalifikacyjnej i na rynku pracy. Często to właśnie na kompetencjach twardych skupiają się rekruterzy podczas rozmowy.
• Obsługa programów komputerowych, najczęściej pakietu Office, Adobe, Photoshop itp. • Znajomość języka obcego lub znajomość języków obcych, w tym dobra znajomość języka angielskiego na poziomie średnio-zaawansowanym.
• Wiedza specjalistyczna wymagana na dane stanowisko – odpowiednie zaplecze techniczne.
• Znajomość języków programowania np. Java, Python i C.
• Prawo jazdy, kategoria w zależności od potrzeb pracodawcy.
• Wiedza i umiejętności z zakresu marketingu i grafiki.
• Tworzenie prezentacji multimedialnych.
• Obsługa kasy fiskalnej.
Źródła: