Powrót do listy artykułów

Psychodietetyka co to jest? Czym zajmuje się psychodietetyk?

Psychodietetyka  co to jest? Czym zajmuje się psychodietetyk?

Bywa też, że po wielu próbach w stosowaniu diet, ciągle nie są osiągane oczekiwane efekty. Trudności dotyczą również osób, które zmagają się z nieprawidłową masą ciała, podjadaniem, spożywają nadmierną ilość jedzenia czy odmawiają go w sytuacjach stresowych. W takich sytuacjach najlepszym efektem jest praca z podejściem holistycznym, które koncentruje się zarówno na właściwym odżywianiu, jak i aspekcie psychologicznym człowieka. 

Co to jest psychodietetyka? 

Psychodietetyka to multidyscyplinarna dziedzina łącząca wiedzę z zakresu dietetyki, medycyny oraz psychologii. Dzięki wielowymiarowości tej nauki możliwe jest spojrzenie na człowieka z wielu różnych perspektyw. Głównym celem psychodietetyki jest wprowadzenie trwałej zmiany w sposobie w jakim pacjent się odżywia oraz poprawę jego satysfakcji z życia, samopoczucia i wyglądu. 

Czym zajmuje się psychodietetyk? 

Przed kontaktem z psychodietetykiem warto dowiedzieć się jakie posiada on wykształcenie: czy jest dietetykiem ze specjalizacją psychodietetyka czy psychologiem z tą specjalizacją. Każda osoba skupia się na nieco innym obszarze i posiada inne kompetencje.  

Dietetyk, który specjalizuje się w psychodietetyce będzie głownie koncentrował się nad chorobami, na przykład nadwaga, i ich wyleczeniem poprzez wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowym za pomocą diety, opracuje unikalny plan żywieniowy i będzie wspierać pacjenta dzieląc się wskazówkami dietetycznymi odpowiednimi dla konkretnej osoby. 

Psycholog dietetyk ze specjalizacją psychodietetyka, posiada rozległą wiedzą w zakresie dietetyki i psychologii (z naciskiem na psychologię zdrowia i psychopatologię).  Pozwala to na postawienie diagnozy oraz pracę z osobami z zaburzeniami odżywiania (np. bulimia, anoreksja), zaburzeniami osobowości czy zaburzeniami nastroju (np. depresja, mania), które mogą być przyczyną, jak i efektem występujących trudności.  

Psychodietetyk w przeciwieństwie do dietetyka, poza ustalonym celem zmiany w diecie oraz masy ciała, pracuje również nad aspektami psychicznymi, nastawieniem pacjenta oraz funkcjonowaniem w różnych sferach życia. 

Psychodietetyk szuka przyczyny problemu, uświadamia o konsekwencjach, diagnozuje, wspiera, zapobiega nawrotom, edukuje w zakresie odżywiania, pracuje nad emocjami pacjenta, jego przekonaniami oraz poczuciu własnej wartości.  Pomaga w ustaleniu celu, uczy asertywności, poszukuje zasobów oraz motywuje do trwałych zmian nawyków, a nie tylko chwilowej zmiany stylu życia. Dodatkowo pomaga w trudnościach i kryzysach, które pojawiają się w trakcie pracy nad postawionym celem. Psychodietetyk również ustala indywidualną dietę przeznaczoną dla konkretnej osoby, uwzględniając potrzeby i możliwości. 

Kto powinien skontaktować się z psychodietetykiem? 

Jeśli czujesz, że potrzebujesz kontaktu z psychodietetykiem, zgłoś się po pomoc i omów nurtujące Cię problemy. Można zrobić to w łatwy sposób np. kontaktując się ze specjalistą online. 

Psychodietetyk przede wszystkim pomoże osobom, które: 

  • Cierpią na zaburzenia odżywiania, np. anoreksja, bulimia, 
  • Cierpią na otyłość, nadwagę, mają niedowagę bądź prawidłową masę, ale nie czują się z tą wagą dobrze, 
  • Stosowały diety, ale nie przynosiły one zamierzonych efektów, 
  • Potrzebują wsparcia i motywacji w zmianie stylu odżywiania, 
  • Posiadają nieprawidłowe nawyki żywieniowe, 
  • Ze względu na emocje czy problemy „zajadają je”, 
  • Notorycznie podjadają, 
  • Nie akceptują siebie, a chcą zacząć lubić i szanować swoje ciało. 

Źródła

  1. Brytek-Matera A.,  Psychodietetyka, PZWL, Warszawa 2020,
  2. Różycka J., Wybrane zagadnienia psychodietetyki- Narzędzia i metody pracy z osobami z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, Difin,Warszawa 2021.
Edyta Kwiatkowska
Edyta Kwiatkowska
Edyta Kwiatkowska - psycholog, terapeuta młodzieży i dorosłych w nurcie integratywnym, konsultant rodzinny. W swojej pracy aktywnie wspieram osoby, które doświadczają różnych trudności życiowych i potrzebują pomocy, jak i rodziców małych dzieci oraz Polonię za granicą. Pracuję w formie online, co pozwala na łatwiejsze i szybsze dotarcie z pomocą psychologiczną do szerszej grupy osób. Ponadto zajmuję się psychoedukacją na profilach w mediach społecznościowych oraz portalach psychologicznych.