Bywa też, że po wielu próbach w stosowaniu diet, ciągle nie są osiągane oczekiwane efekty. Trudności dotyczą również osób, które zmagają się z nieprawidłową masą ciała, podjadaniem, spożywają nadmierną ilość jedzenia czy odmawiają go w sytuacjach stresowych. W takich sytuacjach najlepszym efektem jest praca z podejściem holistycznym, które koncentruje się zarówno na właściwym odżywianiu, jak i aspekcie psychologicznym człowieka.
Psychodietetyka to multidyscyplinarna dziedzina łącząca wiedzę z zakresu dietetyki, medycyny oraz psychologii. Dzięki wielowymiarowości tej nauki możliwe jest spojrzenie na człowieka z wielu różnych perspektyw. Głównym celem psychodietetyki jest wprowadzenie trwałej zmiany w sposobie w jakim pacjent się odżywia oraz poprawę jego satysfakcji z życia, samopoczucia i wyglądu.
Przed kontaktem z psychodietetykiem warto dowiedzieć się jakie posiada on wykształcenie: czy jest dietetykiem ze specjalizacją psychodietetyka czy psychologiem z tą specjalizacją. Każda osoba skupia się na nieco innym obszarze i posiada inne kompetencje.
Dietetyk, który specjalizuje się w psychodietetyce będzie głownie koncentrował się nad chorobami, na przykład nadwaga, i ich wyleczeniem poprzez wypracowanie zdrowych nawyków żywieniowym za pomocą diety, opracuje unikalny plan żywieniowy i będzie wspierać pacjenta dzieląc się wskazówkami dietetycznymi odpowiednimi dla konkretnej osoby.
Psycholog dietetyk ze specjalizacją psychodietetyka, posiada rozległą wiedzą w zakresie dietetyki i psychologii (z naciskiem na psychologię zdrowia i psychopatologię). Pozwala to na postawienie diagnozy oraz pracę z osobami z zaburzeniami odżywiania (np. bulimia, anoreksja), zaburzeniami osobowości czy zaburzeniami nastroju (np. depresja, mania), które mogą być przyczyną, jak i efektem występujących trudności.
Psychodietetyk w przeciwieństwie do dietetyka, poza ustalonym celem zmiany w diecie oraz masy ciała, pracuje również nad aspektami psychicznymi, nastawieniem pacjenta oraz funkcjonowaniem w różnych sferach życia.
Psychodietetyk szuka przyczyny problemu, uświadamia o konsekwencjach, diagnozuje, wspiera, zapobiega nawrotom, edukuje w zakresie odżywiania, pracuje nad emocjami pacjenta, jego przekonaniami oraz poczuciu własnej wartości. Pomaga w ustaleniu celu, uczy asertywności, poszukuje zasobów oraz motywuje do trwałych zmian nawyków, a nie tylko chwilowej zmiany stylu życia. Dodatkowo pomaga w trudnościach i kryzysach, które pojawiają się w trakcie pracy nad postawionym celem. Psychodietetyk również ustala indywidualną dietę przeznaczoną dla konkretnej osoby, uwzględniając potrzeby i możliwości.
Jeśli czujesz, że potrzebujesz kontaktu z psychodietetykiem, zgłoś się po pomoc i omów nurtujące Cię problemy. Można zrobić to w łatwy sposób np. kontaktując się ze specjalistą online.
Źródła