Powrót do listy artykułów

Skuteczność terapii online

Skuteczność terapii online

Pojawienie się pandemii rzuciło nowe światło na wiele aspektów naszego życia w tym również na warunki i możliwości odbywania terapii. Potwierdzeniem tej tezy są wyniki badań przeprowadzonych wśród ponad dwóch tysięcy członków Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, spośród których siedemdziesiąt sześć procent przyznało, iż aktualnie świadczy usługi wyłącznie na odległość korzystając z usług online. 

Modyfikacja formy porad psychologicznych umożliwiła udzielenie wsparcia wielu osobom, które mierzyły się z zupełnie nową rzeczywistością, w której przyszło nam żyć. Zmniejszyło to również bariery związane z dostępem do terapii w formie stacjonarnej. Umożliwiło korzystanie z niej bez względu na to, gdzie znajdujemy się w danym momencie oraz zaoszczędziło wiele czasu.

Warto również nadmienić, że terapia online w niektórych przypadkach może przyczynić się do uzyskania lepszego samopoczucia klienta, które może w rezultacie spowodować większe zaangażowanie i w związku z tym większą skuteczność niż podczas standardowej terapii stacjonarnej. Wielu osobom podejmowanie kontaktu terapeutycznego za pośrednictwem internetu pozwala poczuć się nieco bezpieczniej niż w standardowych warunkach. Terapia online umożliwia również weryfikację swoich uprzedzeń dotyczących porad terapeutycznych oraz przetestowania ich na neutralnym i bezpiecznym gruncie. Porady online przyczynić się mogą również do zmniejszenia poczucia stresu spowodowanego uczęszczaniem na terapię, klient wówczas może być spokojny, że nikt go nie zobaczy wychodzącego z gabinetu psychologa, tym samym również nie oceni z tego powodu. Nie każdy jest na tyle śmiały, aby mówić o swoich problemach i słabościach twarzą w twarz, w nowej, obcej przestrzeni oraz odnosząc się do terapii grupowych – mierzyć się z reakcjami innych osób. Czasami o wiele łatwiej jest porozmawiać o rzeczach trudnych ze świadomością przebywania we własnej bezpiecznej przestrzeni oraz brakiem potrzeby stosowania różnego rodzaju reakcji defensywnych, które opóźniają dotarcie do rzeczywistego problemu.

Zastosowanie nowych metod prowadzenia terapii online przyczyniło się do zmniejszania obciążenia zdrowia psychicznego związanego z pojawieniem się COVID-19. Wiele badań wskazuje na to, że porównując kontakt twarzą w twarz z internetową terapią np. poznawczo-behawioralną efekty tych dwóch form terapii były porównywalne. Coraz częściej podkreśla się to, że prowadzenie terapii online może być tak samo skuteczne, jak terapii tradycyjnej.

Istnieją również przypadki, w których kontakt terapeutyczny online nie jest zalecany i standardowe metody są w stanie przynieść więcej korzyści. Przykładem takiej sytuacji są osoby borykające się z zaawansowaną depresją oraz ciężkim kryzysem czy myślami samobójczymi. W takich przypadkach dosyć istotne wydaje się spotkanie z terapeutą w sposób stacjonarny, dzięki któremu interwencja kryzysowa staje się skuteczniejszym narzędziem w porównaniu do terapii internetowej.

Każdy z nas jest inny, jesteśmy różni i w tym nasze piękno, potrzebujemy kontaktu, w którym to przede wszystkim my będziemy czuli się dobrze, który będzie zgodny z nami oraz który będzie sprzyjał otwieraniu się. Właśnie to umożliwi nam uzyskanie lepszych rezultatów również w odniesieniu do terapii. 


Bibliografia

1. http://www.doradcy-wroclaw.pl/attachments/article/140/Etyka.pdf
2. Psychological Association. (2020, June 5). Psychologists embrace telehealth to prevent the spread of COVID-19. Ankieta przeprowadzona wśród członków APA dotycząca potrzeb zawodowych podczas pandemii. Ankieta przeprowadzona wśród członków APA ujawnia, w jaki sposób pandemia wpłynęła na lekarzy i ich praktyki.
3. Berryhill,  M.  B.,  Culmer,  N.,  Williams,  N.,  Halli-Tierney, A., Betancourt, A., Roberts, H., & King, M. (2019). Videoconferencing psychotherapy and depression:  A  systematic  review. Telemedicine Journal and e-Health, 25, 435– 446.
4. Barak, A., Hen, L., Boniel-Nissim, M., & Shapira, N. (2008).  A  comprehensive  review  and  a  metaanalysis of the effectiveness of Internet-based psychotherapeutic  interventions. Journal of Technology in Human Services, 26,109–160.
5. Carlbring, P., Andersson, G., Cuijpers, P., Riper, H.,& Hedman-Lagerlöf, E. (2018). Internet-based vs.face-to-face cognitive behavior therapy for psychiatric and somatic disorders: An updated systematic review  and  meta-analysis. Cognitive Behaviour Therapy, 47,1–18.
6. Andersson,  G.  (2018).  Internet  interventions:  Past, present and future. Internet Interventions, 12, 181–188.
7. Dunn, K. (2014). The therapeutic alliance online. In P. Weitz (Ed.), Psychotherapy 2.0: Where psychotherapy and technology meet (pp. 75– 88). London, United Kingdom: Karnac.
8. Seligman, M. E. P. (1995). The effectiveness of psychotherapy: The Consumer Reports study. American Psychologist, 50,965–974.9.     Yalom,  I.,  &  Leszcz,  M.  (2020). The theory and practice of group psychotherapy(6th  ed.).  New York, NY: Hachette Books.

Martyna Dębska
Martyna Dębska
Studentka piątego roku psychologii. Uwielbia przelewać swoje myśli na papier oraz dzielić się nimi z innymi. Chce docierać do ludzi, by mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy i wierzy, że czasami wystarczy jeden tekst przeczytany "w porę", by odmienić czyjeś życie :)