Terapia Ericksonowska – na czym polega to podejście w psychoterapii?

Wybierając psychoterapeutę warto sprawdzić jaką szkołę psychoterapii skończył, czy jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne oraz w jakim nurcie dany terapeuta się kształcił. Podstawowe informacje o poszczególnych nurtach psychoterapeutycznych pozwolą nam ocenić, czy ten rodzaj terapii jest dla nas.

Na czym polega terapia ericksonowska?

Twórcą tej teorii jest Milton Erickson, amerykański psychiatra, terapeuta oraz badacz. Sam Erickson nie spisał teoretycznych zasad na temat swojej psychoterapii. W swojej pracy bardziej kierował się intuicją niż wyuczonymi regułami. Uważał, że terapeuta nie musi doszukiwać się przyczyn zaburzeń u swojego pacjenta, a celem psychoterapii nie powinno być poszerzenie samoświadomości pacjenta, tylko osiągnięcie celu, jaki sam sobie postawił. 

Można, więc przyjąć, że terapia ericksonowska opiera się na podstawowych założeniach:

 1. Pacjent posiada wrodzoną umiejętność rozwiązywania problemów. Sam w sobie posiada wystarczająco siły i zdolności, aby uporać się ze swoimi problemami. 
 2. W podejściu ericksonowskim uważa się, że ludzie w poszczególnych sytuacjach zawsze dokonują dla siebie najlepszego wyboru.
 3. Patrząc na pacjenta należy skupić się na jego zasobach, a nie na objawach, zaburzeniach, diagnozach czy szczegółowych problemach.  
 4. Pacjent jest tutaj ekspertem od swojego życia – to on określa cel terapii; zadaniem terapeuty jest natomiast poszukiwanie potencjałów oraz umiejętności jakie posiada pacjent, aby osiągnąć postawiony cel. Zadaniem terapeuty jest również tworzenie odpowiedniej atmosfery, budowanie relacji, które sprzyjają osiąganiu celu.  
 5. Terapeuta wnikliwie obserwuje funkcjonowanie pacjenta i wzmacnia jego zasoby oraz koryguje, hamuje szkodliwe zachowania. 
 6. Objawy zaburzeń to według Ericksona nawyki, poszczególne wzorce zachowania i mogą być wykorzystywane do powstawania zmiany, a następnie osiągnięcia zamierzonego celu. 
 7. Erickson stosował dyrektywne podejście, gdyż dawał swoim pacjentom wskazówki, ale robił to przy użyciu niedyrektywnych technik, np. jego nowej hipnozy. Hipnoza w ujęciu ericksonowskim to nie stereotypowa hipnoza z wahadłem i kozetką, ale – rodzaj komunikacji terapeuty z pacjentem. Erickson w hipnozie nie rozkazywał pacjentom, ale dawał wybór („możesz teraz czuć się zrelaksowane, ale równie dobrze możesz zmienić pozycję swojego ciała, aby poczuć rozluźnienie w mięśniach” – Grzesiuk L. (2005)). Milton stosował w swojej terapii również metaforę, opowieści, praktykował scenki ze zmianami miejsc siedzących. 
 8. W psychoterapii ericksonowskiej skupiamy się na tym, co jest tu i teraz (przeszłość jest nieistotna).
 9. Terapia ericksonowska jest z założenia psychoterapią krótkoterminową. 

Dla kogo jest psychoterapia ericksonowska?

Ten rodzaj psychoterapii z pewnością przypasuje osobom, które chcą szybko osiągnąć zmianę, są nastawione na poszukiwanie rozwiązania problemu. Jeśli chciałbyś się skupić głównie na problemach z dzieciństwa, to lepiej poszukaj czegoś innego ☺ Terapia ericksonowska polecana jest osobom z depresją, zaburzeniami lękowymi, zaburzeniami odżywiania, sytuacjach kryzysowych czy też trudnościach z pewnością siebie. Dzieci także mogą korzystać z tego nurtu. Erickson patrzył na dziecko jako element systemu, dlatego angażował w terapię całą rodzinę (terapia rodzinna). Terapia ta sprawdzi się przy zaburzeniach emocji i zachowania wśród dzieci i młodzieży oraz problemów rodzinnych. Erickson w swojej terapii często stosował opowieści, humor, metaforę. Techniki te były bardzo lubiane przez dzieci. Dziś również korzystamy z nich w terapii, np. poprzez bajki terapeutyczne. 

Kto może zostać terapeutą w nurcie ericksonowskim?

Nad merytoryczną jakością szkoleń w tym nurcie czuwa Polski Instytut Ericksonowski od 1993 roku. Instytut organizuje również szkolenia, kursy, szkołę psychoterapii, które spełniają wymogi Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego oraz Polskiego Towarzystwa Psychologicznego. Kursy te przeznaczone są dla osób z wykształceniem wyższym (lub studentów ostatnich lat studiów), po kierunkach tj. lekarski, pielęgniarstwo, psychologia, pedagogika oraz rehabilitacja. Odbywają się w Łodzi, Warszawie, Katowicach i Poznaniu.


Literatura

 1. Błaszczak A. (2018). Metafora w praktyce terapeutycznej w ujęciu Miltona H. Ericksona. W: Annales Universitatis Mariae Curie – Skłodowska Lublin – Polonia vol. XXVI, 3. Lublin.
 2. Goldenberg H, Goldenberg I. (2006). Terapia rodzin. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego. Kraków.
 3. Grzesiuk L. (2005). Psychoterapia. Teoria. Podręcznik akademicki. Wydawnictwo Eneteia. Warszawa.
 4. Polski Instytut Ericksonowski, https://www.p-i-e.pl/dla-terapeuty/informacje (dostęp 01.12.2021). 
Justyna Godula

Justyna Godula

Psycholog, psychoterapeutka w nurcie poznawczo-behawioralnym w trakcie nauki. Pracuje z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Aktywnie wspiera mamy w okresie poporodowym.
Uważasz artykuł za ciekawy lub pomocny? Podziel się z innymi
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail jeśli chcesz otrzymywać kolejne artykuły bezpośrednio na swoją skrzynkę

Polecane artykuły

Praca

Kompetencje miękkie i twarde – czym są?

Najistotniejszym elementem sukcesu wszelkiego rodzaju przedsiębiorstw i organizacji są pracownicy. To właśnie oni dzięki swoim umiejętnościom, kwalifikacjom i zaangażowaniu, rzetelnie  wykonują wyznaczone im zadania i wspólnie dążą do określonych przez firmę celów. Z tego  powodu obserwujemy coraz więcej pojawiających się na rynku instytucji oferujących fachową pomoc w zarządzaniu zasobami ludzkimi (HR), zajmujących się między innymi rekrutacją pracowników. Wszystko to w myśl obsadzenia na danym stanowisku najbardziej odpowiedniego  kandydata, posiadającego wymagane kompetencje i zdolności.  Pod uwagę brany jest ogół predyspozycji danej osoby, w tym umiejętności twarde i miękkie.

zapięta kłódka
Relacje i związki

Żałoba po rozstaniu- jakie są jej etapy i jak sobie z nią radzić? Etapy żałoby po rozstaniu 

Słowo „żałoba” w pierwszej chwili kojarzy się ze stanem po śmierci bliskiej osoby. Mało kto interpretuje rozpad związku w kategorii żałoby. Rozstanie porównywalne jest do doświadczenia śmierci drugiej osoby, ale z tą świadomością, że bliska osoba mimo iż żyje, nie jest już z nami. Warto nazwać to zjawisko i nie bagatelizować uczuć towarzyszących rozstaniu ani faktu, że pojawia się żałoba po rozstaniu. Koniec związku to trudny moment, na który nie jesteśmy przygotowani będący źródłem cierpienia, zarówno dla tych, którzy postanowili odejść, jak i dla tych, od których partner odszedł.

Choroba afektywna dwubiegunowa
Uncategorized

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChaD)

Każdy z nas od czasu do czasu miewa wahania nastroju i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Kiedy spotyka nas coś dobrego możemy wpadać w euforię, kiedy coś złego – reagujemy smutkiem. Pytanie, które należy zadać – gdzie jest granica „zdrowych” wahań nastroju? Na pewno w momencie, gdy owe wahania znacząco obniżają nasze funkcjonowanie a one same są zbyt intensywne.

Stopy dziecięce
Rodzina i dzieci

Depresja poporodowa

Czas ciąży uważany jest za radosny czas oczekiwania na nowego członka rodziny. Urządzanie pokoiku, kompletowanie wyprawki, a następnie już pojawienie się tego dzieciątka na świecie są ekscytującymi wydarzeniami. Często widzimy piękny obrazek przytulonej mamy z noworodkiem czy czułe zdjęcia całej rodziny w komplecie. Co jednak, gdy zamiast fali miłości pojawia się niechęć, a zamiast szczęścia – poczucie winy i niewyobrażalny lęk? Oprócz tego zaczyna pojawiać się wstyd, no bo jak mogę nie chcieć, nie kochać swojego dziecka, na które być może tyle czekałam/ czekałem? Tym stanom może być winna depresja. Depresja poporodowa.