W przedszkolu, na boisku czy sali lub placu zabaw możemy obserwować maluchy, które świetnie dogadują się i bawią z innymi dziećmi. Jednak czasem na obrzeżach grupy, można zauważyć też inne dzieci. Unikające kontaktu z innymi i nieśmiałe w sytuacjach społecznych.
Takie dzieci często nazywa się wycofanymi. Jakie są przyczyny nieśmiałości u dzieci? Kiedy zachowanie naszego dziecka powinno nas zmartwić? Jak pomóc dziecku w pokonywaniu nieśmiałości?
Kiedy przyjrzymy się grupie dzieci z pewnością nie trudno będzie nam zidentyfikować wycofane dziecko. Bierne społecznie dzieci to te, które trzymają się na uboczu, są raczej ciche i mają trudności z podjęciem grupowej zabawy.
Nieśmiałemu dziecku łatwiej jest zorganizować sobie samodzielną zabawę niż na przykład wejść w grupę przebojowych sześciolatków. Jeśli dziecko wycofane podejmuje współdziałania, to zazwyczaj po prostu wypełnia polecenia opiekuna.
Zdarza się, że chcąc pomóc swojemu dziecku w rozwoju relacji społecznych zachęcamy je do aktywności, która jest ponad jego własne siły. Nieświadomie ignorujemy wówczas jego potrzeby i lęki związane z kontaktem z innymi dziećmi. Paradoksalnie takie działania ze strony dorosłych nasilają tendencje unikowe u dzieci i zwiększają lęk w sytuacjach społecznych.
Aby lepiej zadbać o nieśmiałe dzieci i wspomóc je w sprawniejszym funkcjonowaniu w grupie rówieśniczej, warto poznać możliwe przyczyny ich wycofania:
Dziecko z taką trudnością nie potrafi adekwatnie zareagować w różnych sytuacjach zabawy czy współpracy z grupą. Samodzielnie pracuje poprawnie i nie sprawia kłopotów wychowawczych, jednak szczególnie trudne jest dla niego znalezienie wspólnego języka z innymi dziećmi.
Czasem maluchy i starszaki bywają wycofane nie tylko ze względu na ich nieśmiałość. U naszego dziecka mogą występować problemy w grupie rówieśniczej. Na przykład dziecko jest przedmiotem agresji rówieśników, ale boi się do tego przyznać. Lub też przez dzieci bywa nielubiane i odczuwa z tego powodu wstyd. To z kolei sprawia, że przejawia skłonności unikowe.
Warto umówić się na rozmowę z nauczycielem lub nauczycielką Twojego dziecka. Oni widują je na co dzień w szkole i przedszkolu i widzą w przeróżnych sytuacjach. Mogą być źródłem cennych informacji lub po rozmowie z Tobą spróbować zaobserwować niepokojące sygnały.
Zdarza się, że rodzice wychowując rodzeństwo mogą je nieświadomie porównywać. Na przykład - pierwsze dziecko jest duszą towarzystwa, zawsze z głową pełną pomysłów na nowe zabawy, a drugie mniej poszukuje kontaktu, unika nadmiernej aktywności. W oczach rodziców, jako przeciwieństwo dziecka nadruchliwego, może być widziane jako dziecko bierne społecznie.
W rzeczywistości, to wcale nie musi być dziecko nieśmiałe. Może po prostu rozwijać taki zestaw cech temperamentu, który sprawia, że po prostu czasem preferuje samodzielną zabawę, ale nie ma trudności ze spędzaniem czasu z innymi.
Poniżej kilka wskazówek dla rodziców i opiekunów nieśmiałych dziewczynek i chłopców, którzy są zaniepokojeni ich aktywnością i chcą pomóc w zdrowy sposób:
Jeśli trudności występują stale i/lub nasilają się - skorzystaj ze wsparcia specjalisty.
Nieśmiałość to nie choroba, jednak może mieć negatywny wpływ na codzienność przedszkolaków i uczniów. Problemy, które zaczynają się już w dzieciństwie, czyli nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami, mała ilość przyjaciół, bycie wykluczonym mogą znacząco odbić się także na dorosłym życiu takiej osoby.
Konsekwencją niezaopiekowanej, nadmiernej nieśmiałości w dzieciństwie mogą być problemy na rynku pracy, brak sieci wsparcia, czy problemy w znalezieniu życiowego partnera. Nie jest tak, że wycofane dziecko zawsze będzie samotnym dorosłym, jednak warto zadbać o to, by wzmocnić jego umiejętności społeczne i poprawić samoocenę. Kiedy zatem udać się do psychologa z małym dzieckiem?
Warto pamiętać, że jeśli dziecko jest nieśmiałe - to nie jest jego wina. Taki maluch potrzebuje wsparcia, empatii i wyrozumiałości. Praca nad wycofaniem i nieśmiałością może być dłuższym procesem, dlatego nie narzucaj presji ani na siebie ani na dziecko.
Terapia dziecka może odgrywać ogromną rolę w budowaniu umiejętności społecznych, zmniejszaniu wstydu i kształtowania poczucia własnej wartości. Może sprawić, że dziecko będzie nie tylko lepiej współpracowało z innymi i podejmowało różne aktywności, ale po prostu będzie szczęśliwsze i spokojniejsze.
Mając w domu wycofane dziecko, Ty także możesz potrzebować wsparcia. Psycholog online może pomóc Ci w przygotowaniu indywidualnego planu pomocy i ćwiczeń dla Twojego dziecka, ale także omówić z Tobą Twoje przekonania, obawy i lęki związane z tą sytuacją.
Po zakończeniu pracy z psychologiem będziesz znać przyczyny nieśmiałości u swojego dziecka i wiedzieć jak sobie z nimi radzić. Będziesz także wiedzieć, czym rzeczywiście należy się martwić, a co jest naturalnym rozwojowym procesem.
Na platformie sensly możesz znaleźć wielu doświadczonych psychologów online, którzy zajmują się wsparciem rodziców w podobnych sytuacjach. Poprzez formularz rejestracji wygodnie umówisz wizytę w dogodnym dla siebie terminie. Spotkanie odbywa się także na naszej stronie - nie musisz instalować dodatkowych aplikacji.