FAQ

Co jeśli zapomniałem(-am) o spotkaniu?

Jeżeli przypomnienie mailowe nie pomogło, możesz podać nam swój numer telefonu, a będziemy na niego wysyłać informacje o Twoich wizytach. Jeżeli zapomnisz lub nie pojawisz się na umówionej sesji (bez jej wcześniejszego odwołania) – niestety nie przysługuje Ci zwrot kosztów.

Co jeśli terapeuta nie pojawił się na spotkaniu?

Poprzez szereg rozwiązań dbamy o to, by takie sytuacje się nie zdarzały. Niestety z przyczyn losowych, jak to w życiu, może się okazać, że terapeuta nie pojawi się na sesji. Wówczas przysługuje Ci pełny zwrot poniesionych kosztów.

Co jeśli odwołam opłaconą sesję?

Każdy specjalista ustala własne zasady odwoływania sesji. Można się z nimi zapoznać przy rezerwacji.

Czy muszę założyć konto żeby korzystać z Sensly?

Aby odbyć spotkanie nie musisz zakładać konta, chociaż jego posiadanie ułatwia regularne spotkania z terapeutą czy zarządzanie rezerwacjami. Możesz założyć je jednym kliknięciem – logując się za pośrednictwem facebooka lub swojego konta google.

Czy muszę instalować dodatkowe oprogramowanie?

Wszystkie spotkania odbywają się w ramach platformy Sensly bez konieczności instalowania dodatkowych aplikacji. Link do spotkania otrzymasz w mailu potwierdzającym rezerwację oraz przypomnieniu (wysyłanym na 24h przed sesją).

Czego potrzebuję, żeby odbyć sesję online na Sensly?

Wystarczy urządzenie z kamerką video i mikrofonem. Może być komputer, tablet czy smartfon. Z zegarka niestety się nie uda. Jeszcze!

O pomocy psychologicznej

Co zrobić jeśli potrzebuję wsparcia “na już”, a nikt nie ma wolnego terminu?

Jeśli czujesz, że potrzebujesz natychmiastowej pomocy, a dostępne terminy spotkań są odległe zwróć się o pomoc telefoniczną do ośrodka interwencji kryzysowej. Listę takich ośrodków wraz z numerami telefonów znajdziesz tutaj.

Czy jeśli jestem niepełnoletni(-a) to mogę skorzystać z pomocy?

Nasza platforma jest otwarta dla wszystkich, jeśli jednak chcesz rozpocząć psychoterapię przed ukończeniem 18 roku życia, będzie potrzebna do tego zgoda Twojego opiekuna prawnego. Wiemy, że czasem trudno jest ją uzyskać. Dlatego jeśli jesteś w trudnej sytuacji i potrzebujesz rozmowy - tutaj znajdziesz osoby, które Ci jej nie odmówią. Pamiętaj, że Twój opiekun prawny nie będzie miał wglądu w treści, które poruszasz na spotkaniach. Wyjątek stanowi sytuacja zagrożenia życia lub zdrowia lub gdy w trakcie spotkania ujawnione zostanie zachowanie, które łamie prawo.

Co jeśli terapia lub pomoc psychologiczna u mnie nie zadziała?

Czasem efekty pracy ze specjalistą zauważalne są po jakimś czasie (nawet po zakończeniu terapii, a nie w trakcie!). Możemy potrzebować czasu na ułożenie sobie wszystkiego w głowie i wdrożenie w życie narzędzi, które otrzymaliśmy w terapii. Nie zmienia to faktu, że czasem terapia czy pomoc po prostu nie działa. Nie czujemy efektów, a jedynie narastającą frustrację. Warto podzielić się tymi emocjami ze specjalistą. Być może będzie to przełomowy moment w naszej pracy lub razem podejmiemy decyzję o jej zakończeniu. Zwykle w takim przypadku specjalista rekomenduje inną osobę, do której możemy się zgłosić.

Czy terapia online działa tak samo jak ta w gabinecie?

Aktualne badania wskazują na to, że nie ma różnicy w skuteczności terapii online w porównaniu do tej w gabinecie. Bywa tak, że niektórym trudno jest się odnaleźć w wirtualnej rzeczywistości i nie są zadowoleni z takiej formy pomocy. Z kolei inne osoby bardzo ją sobie chwalą, ze względu na to, że spotkania odbywają w zorganizowanej przez nich przestrzeni, bez wychodzenia z domu i bez ryzyka spotkania kogoś np. w poczekalni. Wobec tego warto samemu spróbować i przekonać się co dla nas będzie bardziej komfortowe.

Na jakiej zasadzie działa pomoc psychologiczna, a na jakiej terapia?
 profesjonalna pomoc psychologiczna psychoterapia
spotkaniamogą być regularne i doraźneregularne, 1 - 3 razy w tygodniu (zależnie od nurtu terapeutycznego)
kontraktnie zawsze jest ustalanyzazwyczaj jest ustalany i obejmuje spis zasad dotyczących procesu terapeutycznego np. czas trwania, częstotliwość spotkań, cena, zasady odwoływania sesji
czas trwaniaod doraźnej jednorazowej konsultacji po kilkanaście spotkańzależnie od nurtu może być z góry określony (np. 15 sesji) lub nieokreślony (kilka lat)
kto udzielapsychologpsychoterapeuta
celpomoc i wsparcie w przejściowych trudnościachustalany indywidualnie zależnie od potrzeb czy zaburzeń, ogólna poprawa jakości życia
Czy na takie wizyty chodzą tylko ludzie z poważnymi problemami i zaburzeniami?

Każdy może korzystać ze wsparcia psychologa lub psychoterapeuty. Spotkanie z nimi to także szansa na rozwój osobisty, spojrzenie na swoje sprawy z innej perspektywy czy wsparcie przy podejmowaniu ważnych decyzji. Jeśli z czymś sobie nie radzimy lub chcemy poradzić sobie lepiej - mamy prawo korzystać z pomocy.

Do kogo najlepiej się umówić - psychologa, psychoterapeuty czy psychiatry?

Niestety to zależy. Problemy każdej osoby powinne być rozpatrywane indywidualnie. Dlatego stworzyliśmy narzędzie, które ułatwia ten pierwszy krok. Dzięki niemu będziesz mógł/mogła dopasować specjalistę do swoich indywidualnych potrzeb. Z asystenta doboru specjalisty możesz skorzystać <tutaj>.

Psycholog odesłał mnie do psychiatry, czy to znaczy, że coś ze mną nie tak albo sobie ze mną nie radzi?

Nie musi tak być. Prawdopodobnie specjalista uznał, że dodatkowe wsparcie będzie dla Ciebie wartościowe i chce zapewnić Ci kompleksową pomoc. Jeśli budzi to Twoje wątpliwości warto omówić je z psychologiem lub terapeutą, który zaproponował Ci usługi lekarza.

Psycholog, psychoterapeuta, psychiatra - czy jest jakaś różnica?
 PsychologPsychoterapeutaPsychiatra
Wykształcenieukończył 5-letnie studia magisterskie na kierunku psychologia posiada wykształcenie wyższe, a także ukończył (bądź jest po 2 roku) 4-5 letniej szkoły psychoterapii w wybranym nurcie. Może być psychologiem, ale nie musi. jest lekarzem, ukończył 6-letnie studia medyczne, a następnie specjalizację z zakresu psychiatrii
Czym się zajmujeudziela pomocy psychologicznej, czyli prowadzi wspierające rozmowy, pomaga w podejmowaniu trudnych decyzji i pomaga lepiej poznać siebie poprzez psychoedukację. Posługuje się testami psychologicznymi, które umożliwiają opiniowanie i diagnozę psychologicznąprowadzi krótko- lub długoterminowy proces terapeutyczny ukierunkowany na osiągnięcie ustalonych wspólnie celów. diagnozuje, zaleca dalsze formy leczenia np. psychoterapię, wypisuje recepty, skierowania, zwolnienia lekarskie 
Wystawianie receptnie nietak
Rodzaj diagnozowaniadiagnoza psychologiczna - diagnoza na potrzeby terapiidiagnoza medyczna