Ghosting, czyli metoda „na duch”, obok innych toksycznych zjawisk, z jakimi mamy do czynienia w relacjach, takich jak gaslighting, breadcrumbing czy love bombing, to ostatnio modny temat. Choć termin ten coraz częściej pojawia się w mediach popularyzujących psychologię, nie każdy wie, co dokładnie on oznacza. Czym jest zatem ghosting, jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?
Czym jest ghosting?
O ghostingu mówimy, kiedy druga osoba, z którą nawiązaliśmy relację, znika bez słowa wyjaśnienia - nie stawia się na umówione spotkanie, przestaje odpowiadać na wiadomości i nie reaguje na wszelkie próby nawiązania kontaktu. Termin ten pochodzi od angielskiego słowa „ghost”, które oznacza kojarzącego się z nagłym pojawianiem się i znikaniem, ducha.
Niemal każde zakończenie relacji wiąże się z doświadczeniem straty - tym głębszym, im silniejszy był związek między dwiema osobami. W przypadku bycia ofiarą ghostingu, sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana.
Porzucona osoba nie potrafi znaleźć odpowiedzi na pytanie, dlaczego kontakt został zerwany bez słowa wyjaśnienia. Szukając przyczyn, nierzadko bierze całą odpowiedzialność na siebie. Przeżywa więc nie tylko dotkliwe poczucie odrzucenia, ale i poczucie winy, co może prowadzić do obniżonego nastroju, a nawet do depresji.
Choć mówiąc o nim, najczęściej mamy na myśli związki romantyczne, zjawisko ghostingu równie często występuje w sferze relacji o innym charakterze – przyjacielskich, czy nawet biznesowych i zawodowych.
Kontrahent, uprzednio entuzjastycznie nastawiony do współpracy, nagle przestaje odpisywać na twoje maile, a jego telefon milczy? Pracodawca, który wydawał się szczerze zainteresowany twoją kandydaturą, nie odbiera telefonów? A może zatrudniłeś pracownika, który po kilku pierwszych dniach wykonywania swoich obowiązków, zniknął bez słowa wyjaśnienia, skuszony lepszą ofertą konkurencji?
We wszystkich z powyższych przypadków miałeś do czynienia z ghostingiem, który wbrew pozorom, nie jest wcale rzadkim zjawiskiem.
Ghosting istniał od zawsze, ale rozwój Internetu, a zwłaszcza mediów społecznościowych oraz współczesny, szybki styl życia sprzyjający nawiązywaniu licznych, choć raczej płytkich i powierzchownych relacji powoduje, że ze zjawiskiem spotykamy się dziś coraz częściej. Mówi się o nim szczególnie w kontekście randek online.
Poznałeś w mediach społecznościowych lub na portalu randkowym osobę, z którą poczułeś nić porozumienia? Korespondowaliście ze sobą jakiś czas, ale kontakt nagle się urwał? Twój rozmówca nie odpisuje na wiadomości? Być może, podobne relacje nawiązał też z wieloma innymi osobami i uznał, że na kontakt z Tobą nie starczy mu już czasu. Poczucie anonimowości w sieci sprawiło zaś, że kończąc relację bez słowa wyjaśnienia postąpił w sposób, w jaki nigdy nie zachowałby się w realnym świecie.
Co siedzi w głowie kogoś, kto zrywa kontakt z drugą osobą bez żadnego wytłumaczenia? Jakie motywy kierują jej zachowaniem?
Za zjawiskiem ghostingu, oprócz wspomnianego już wcześniej przeniesienia relacji do świata wirtualnego, mogą stać różne przyczyny. Wśród nich są między innymi:
Osoba stosująca ghosting chce zostawić sobie "otwartą furtkę" - nie jest całkowicie pewna swojej decyzji o zakończeniu znajomości, więc odracza w czasie jej podjęcie, milcząc i nie reagując na próby nawiązania kontaktu.
Ghoster wie już, że pragnie zakończyć znajomość, ale jest osobą, która z reguły unika udziału w sytuacjach konfliktowych, nie radzi sobie z trudnymi emocjami. Nie jest w stanie otwarcie powiedzieć drugiej stronie o swoich planach w obawie przed jej reakcją i spowodowanym nią, własnym dyskomfortem.
Osoba, która stosuje ghosting może mieć problem ze stawianiem granic i otwartym mówieniem o swoich potrzebach. Brak asertywności sprawia, że takie osoby tkwią w relacjach, które nie są dla nich satysfakcjonujące. Nie potrafią jednak zdobyć się na szczerą rozmowę z partnerem, dlatego, znikają bez słowa wyjaśnienia.
Według teorii Bowlby’ego, jeśli w dzieciństwie wykształcimy pozabezpieczny styl przywiązania, w dorosłym życiu będziemy mieć problem z zaufaniem innym ludziom, a bliskie relacje mogą wywoływać w nas obawę przed utratą autonomii. Możemy też odczuwać silny lęk przed brakiem akceptacji i odrzuceniem. Wówczas, bliskość wydaje się szczególnie zagrażająca, a ghosting staje się sposobem na ucieczkę.
Ghosting stosują najczęściej osoby, które nie są w stanie wyobrazić sobie, co może czuć druga osoba potraktowana w ten sposób. Nie potrafią przyjąć jej perspektywy i nie zdają sobie sprawy, że porzucenie bez słowa wyjaśnienia może być raniące, niesprawiedliwe i generować wiele cierpienia.
Z badań wynika, że ghosterami często bywają osoby z narcystycznym zaburzeniem osobowości. Wynika to zapewne z tego, że narcyzm wiąże się z niskim poziomem empatii i wysoką koncentracją na sobie, a nie potrzebach partnera.
Doświadczenie ghostingu niewątpliwie bywa przykre i trudne. Jeśli padłeś jego ofiarą, pamiętaj: nie doszukuj się winy w sobie. To nie ty jesteś odpowiedzialny za zaistniałą sytuację, ale druga osoba, która, przez brak odpowiednich zasobów, wybrała tak niefortunny sposób zakończenia znajomości.
Jeśli z powodu ghostingu od dłuższego czasu zmagasz się z obniżonym nastrojem, warto skorzystać z pomocy psychologa. Specjalista pomoże Ci lepiej zrozumieć swoje emocje i udzieli potrzebnego wsparcia.
Wbrew pozorom, negatywne skutki ghostingu może odczuć nie tylko osoba porzucona, ale i druga strona. Co to za konsekwencje i czym się różnią?
Ofiara ghostingu zwykle odczuwa silny smutek i żal spowodowany utratą relacji. Negatywne emocje dodatkowo spotęgowane są brakiem wyjaśnienia ze strony ghostera. U osoby porzuconej rozpoczyna się gorączkowe poszukiwanie przyczyny zerwania relacji. Może powiedziała coś, co uraziło partnera, zachowała się w sposób, który mu się nie spodobał? W pułapce takich myśli rodzi się poczucie winy i negatywny obraz siebie.
Skutkiem ghostingu dla osoby porzuconej może być też utrata zaufania do innych ludzi i pesymistyczny obraz świata.
Wszystkie te czynniki mogą prowadzić do obniżonego nastroju, a nawet depresji.
Negatywne konsekwencje nierzadko spotykają również osobę stosującą ghosting. Tak jak drugą stronę, może ją dręczyć poczucie winy z powodu sposobu, w jaki zakończyła relację. Może też odczuwać lęk przed konsekwencjami swojego postępowania.
Dla ghostera ważne powinno być wyciągnięcie wniosków na przyszłość – choć szczerość, otwarte komunikowanie swoich potrzeb, a także, kiedy trzeba, podjęcie decyzji o zakończeniu relacji i przedstawienie jej drugiej osobie bywa trudne, w ostatecznym rozrachunku, z pewnością przyniesie obu stronom więcej korzyści i pozwoli uniknąć dodatkowego cierpienia.