Według Międzynarodowej Federacji Coachów coaching „to towarzyszenie klientowi w kreatywnym procesie, który skłania do myślenia i inspiruje do maksymalizacji zawodowego i osobistego potencjału. Coaching jest metodą pozwalającą w sposób efektywny wytyczyć i osiągnąć ważne cele, podnieść satysfakcję z życia zawodowego i prywatnego, stać się bardziej świadomym liderem, managerem czy rodzicem. W pełni wykorzystuje potencjał, kompetencje i umiejętność, które posiada klient. Identyfikuje trudności. Przygotowuje do ich pokonania. Często przekłada się na motywację i większą determinację w działaniu”.
Właśnie: coaching- co to znaczy? W literaturze występuje wiele definicji jednak wszystkie sprowadzają się do kilku wspólnych elementów. Coaching to rozwój osobisty, to metoda opierająca się na dorobku wielu dziedzin nauki oraz doświadczeniu osób. Dotyczy wspierania, pomagania i towarzyszeniu w samokształceniu, poprawie wydajności i osiąganiu postawionych celów dzięki wykorzystaniu posiadanych zasobów.
Coaching podchodzi holistycznie do człowieka uważając, że osobisty potencjał wystarczy do uzyskania zamierzonych efektów. Osoba korzystająca z coachingu jest aktywna w procesie rozwoju, co sprawia, że czuje się zainspirowana, aby maksymalnie wykorzystać swój osobisty i zawodowy potencjał. Wsparcie uzyskane od coacha pozwala klientowi na samodzielnie dokonywanie zaplanowanej zmiany, sam jest w stanie wybrać stosowne dla siebie metody oraz zakres podejmowanych działań, co wpływa na kierunek i sukces.
W coachingu niezbędna jest osoba, która jest odpowiedzialna za koordynację i jakość procesu. Taka osoba to coach czyli trener. Do jego zadań należy stosowanie różnych stylów i metod, aby zoptymalizować wykorzystanie cech osobowych i umiejętności klienta. Podstawa opiera się na profesjonalnej i partnerskiej relacji pomiędzy coachem a klientem. Coach wierzy w swojego klienta, pomaga ustalić co jest celem coachingu, które cele są długofalowe i bieżące, ma zadawać pytania, wspierać w trakcie organizowania myśli, wyciągać wnioski, pilnować procesu osiągania celu oraz prowadzić klienta ku zdobywaniu doświadczeń. Ponadto coach mówi swojemu klientowi o tym, co zauważył podczas własnych obserwacji jego zachowania oraz stawia wyzwania klientowi, w celu oceny własnych umiejętności.
Coach jest ekspertem, który musi posiadać szereg cech i kompetencji pozwalających mu na profesjonalne działanie. Jest to na przykład zdolność do planowania i zarządzania czasem, analitycznej interpretacji, negocjacji, nawiązywania kontaktu, udzielania informacji zwrotnej, aktywnego słuchania, zadawania pytań, obserwacji, pomocy klientowi w procesie uczenia się i rozwoju nowych zdolności przez wyznaczania celów oraz ocenę ich realizacji. Ważnymi cechami jest również cierpliwość, zaangażowanie, wzbudzenie zaufania, tworzenia poczucia pewności klienta, współdziałanie z nim, wyrażanie zgody na popełnianie błędów
i przyjmowanie ryzyka.
Coach w swoim działaniu nie prowadzi terapii psychologicznej, nie koncentruje się na zmniejszeniu psychicznego bólu i jego przeszłości, czy też niesieniu pomocy w problemach natury psychicznej lub emocjonalnej.
Coachem może zostać każda osoba bez względu na wykształcenie, jednakże zazwyczaj to odpowiednie doświadczenie ostatecznie wpływa na decyzję podjęcia współpracy pomiędzy klientem a coachem. Profesjonalista powinien charakteryzować się pasją, doświadczeniem, jak również posiadać ukończone szkolenie, kurs, studia podyplomowe czy nawet certyfikat polskich organizacji związanych z coachingiem, np. International Coaching Community lub International Coach Federation.
W literaturze najczęściej przywoływanym przykładem coachingu jest model GROW opracowany przez Johna Whitmora. Nazwa modelu utworzona jest od pierwszych liter kolejnych etapów sesji coachingowej czyli Goal, Reality, Options, Will. Metoda ta wiąże się ze wszystkimi interakcjami w zakresie rozwoju osobistego, wyznaczając główne cele, realia, opcje i wolę stanowiąc scenariusz sesji coachingowych.
Kolejną techniką jest Cykl Kolba. Jest on podstawowym modelem uczenia się osób dorosłych, w którym uczenie jest traktowane jako sekwencja powtarzających się etapów i bazuje na na posiadanym doświadczeniu.
Innym narzędziem jest Karta SMART. Jest to matryca, która wspomaga w doprecyzowaniu celu i jest pomocnicza w wyznaczaniu danej wizji. Karta SMART jest również narzędziem ewaluacji procesu coachingu i wykorzystywana jest na początku, jak również na końcu procesu.
W coachingu stosuje się również model Flow. Polega on na skupieniu się na tzw. płynności w trakcie rozmowy oraz przejściu bezpośrednio do pracy nad bieżącymi interakcjami. W modelu tym wykorzystuje się narzędzie jakim jest lista 10 kluczowych pytań.
Innym popularnym narzędziem wykorzystywanym przez coachów jest matryca pytania-opowiadania. Model ten ma charakter poznawczo-behawioralnej i jest skutkiem oryginalnego sposobu myślenia, który skupia się na analizie i wykorzystywaniu metod doskonalących oraz strukturze subiektywnego doświadczenia, w którym najważniejszym narzędziem jest modelowanie.
Coaching indywidualny koncentruje się przede wszystkim na odkrywaniu siebie, swoich mocnych stron i potrzeb. Skupia się na uczeniu się sposobów, które pozwolą na wyrażanie
i budowanie nowej strategii działania. Dzięki pracy nad pewnością i wiarą w siebie, klient odkrywa i pragnie realizować swój cel oraz marzenia. Osoba czuje motywację i chce osiągnąć sukces. Czuje moc swojej sprawczości dzięki odkryciu powodów swojego zachowania. Za sprawą tego procesu można wypracować nowe wzorce zachowania, funkcjonowania, przekonań, które utrudniają życie.
Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2008 roku w Chartered Institution For Professional Development, za deklarowane rezultaty coachingu uważa się większą samoświadomość (68% odpowiedzi), efektywniejsze wyznaczanie celów (62%), bardziej zróżnicowanie życie (61%), obniżony poziom stresu (57%), odkrycie samego siebie (53%), zwiększenie pewności siebie (52%), podwyższenie jakości życia (43%), sprawniejsza komunikacja (40%) oraz zwiększona efektywność w realizacji projektów (36%). Coaching jest formą rozwoju dedykowaną osobom, które chcą zmian, ale nie są w stanie dokonać tego samodzielnie. Osoby te nie mają odpowiedniej motywacji, wytrwałości czy wiary w siebie. Nie potrafią określić swojego planu, celów czy działań, które miałyby zbliżyć ich do sukcesu. Dzięki odpowiedniemu wsparciu i narzędziom, będą w stanie skutecznie wprowadzić zmiany i poprawić jakość swojego życia zarówno w sferze prywatnej, jak i zawodowej.
Na Sensly znajdziesz certyfikowanych coachów, którzy pomogą Ci dokonać zmian. >Kliknij tutaj< i poznaj naszych trenerów.
Źródła: