Czerwone flagi w relacji – 25 przykładów

Relacje międzyludzkie są wymagające. Aby były prawidłowe i satysfakcjonujące należy o nie w odpowiedni sposób dbać, m.in. dawać szacunek, przestrzeń, poczucie bezpieczeństwa czy zrozumienie drugiej osobie. Niekiedy może być tak, że uczucie w związku może zniekształcić perspektywę bądź całkowicie ją zasłonić i nie zostaną dostrzeżone tzw. czerwone flagi.

Czerwone flagi- co to jest? 

Czerwone flagi to sygnały alarmowe w zachowaniu partnera/rki. Osoba ta m.in. nie szanuje drugiej osoby w związku, nie jest nią zainteresowana, zachowuje się nieuczciwie, przejawia chęć kontroli w niemal każdym obszarze życia. Nie należy ignorować czerwonych flag! Są one sygnałem ostrzegawczym, który powinien wzbudzić czujność. Warto umieć je rozpoznać, aby podjąć szybkie działania, rozważyć czy ta relacja ma szansę na naprawę jednak zazwyczaj jest tak, że osoba wysyłająca ostrzegawcze sygnały nie jest dobrym materiałem na partnera. 

Często czerwone flagi pojawiają się już na początku związku, jednak pierwszy etap rozwoju związku, czyli intymność, może zmniejszyć czujność.  Podczas tej fazy każdy z nas przeżywa inne emocje i podejmuje różne zachowania np. złość partnera/rki może być odebrana jako reakcja na zachowanie, którym skrzywdziliśmy drugą osobę lub dlatego, że sami sobie wyrządziliśmy krzywdę. Różna interpretacja zachowania może prowadzić do poczucia, że przesadzamy i niemal każdorazowego szukania wytłumaczeń, czemu partner/ka zachował/a się źle w stosunku do nas. Taka relacja z biegiem czasu staje się bardziej zaawansowana, czerwone flagi nie wygasają a nabierają siły, tworząc toksyczny związek, z którego jest trudno wydostać się. 

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy w związku występują czerwone flagi, które wymieniono poniżej. Jeśli tak, zastanów się czy taki związek jest odpowiedni dla ciebie, daje ci szczęście, poczucie bezpieczeństwa i chcesz poświęcić mu swoje wartościowe, bezcenne życie. 

25 przykładów czerwonych flag w związku

 1. Presja ze strony partnera/rki, aby żyć zgodnie z jego/jej wolą. 
 2. Jeden z partnerów ma więcej władzy w relacji niż drugi. 
 3. Partner/ka nie pozwala na rozwój, realizację siebie i swoich celów.  
 4. Nie czujesz się sobą w związku. 
 5. Sprawdzanie prywatnych wiadomości drugiej osoby. 
 6. Brak możliwości rozmowy o emocjach czy problemach. 
 7. Brak zaufania. 
 8. Partner/ka cię obraża. 
 9. Czujesz ciągłą niepewność i napięcie. 
 10. Nie czujesz szczęścia w związku. 
 11. Partner/ka nie szanuje twoich granic. 
 12. Nie pozwala ci spędzać czasu lub kontaktować się z bliskimi. 
 13. Partner nie chce publicznie przyznać się do waszego związku. 
 14. Nie ma przeprosin ani przyznania się do błędu w konkretnych sytuacjach. 
 15. Kłócicie się ciągle o te same problemy. 
 16. Partner/ka jest samolubny, nie ma empatii ani szacunku do ciebie. 
 17. Brak zainteresowania ze strony partnera na temat twojego życia. 
 18. Musisz walczyć o wszystko, nawet tematy, które nie powinny podlegać dyskusji. 
 19. Rodzina i znajomi nie lubią/nie akceptują partnera/rki. 
 20. Wolisz spędzić czas z przyjaciółmi/rodziną niż ze swoim partnerem/swoją partnerką. 
 21. Dokuczacie sobie np. złośliwe uwagi, udowadnianie racji za wszelką cenę. 
 22. Kłótnie spowodowane zazdrością. 
 23. Ciągle spotykasz się z krytyką ze strony partnera/rki. 
 24. Twoje decyzje i potrzeby są ignorowane i nieważne. 
 25. W towarzystwie upokarza cię, drwi, szydzi twierdząc, że nie ma w tym nic złego. 

Będąc w związku należy spojrzeć całościowo na relację: jak ja czuję się w tym związku? Co podpowiada mi moja intuicja? Czy jest więcej dobrych czy złych momentów w związku? Czy mój partner/moja partnerka w swoim zachowaniu wywołują czerwone flagi, które powinny mnie ostrzec i zmusić do działania dla swojego dobra?  

W związku powinno dominować poczucie bezpieczeństwa, zrozumienia, szacunku, satysfakcji i szczęścia. Bywa tak, że dwie osoby nie pasują do siebie, z czasem ich perspektywy są rozbieżne i to całkiem normalne. W takiej sytuacji należy zadbać o siebie, o stworzenie nowej, zdrowej relacji, która czyni cię szczęśliwą, spełnioną osobą i odejście z niezdrowej, toksycznej relacji, która cię niszczy. 


Źródła:

 1. Forward S., Frazier D., Toksyczny partner. Jak uwolnić sięz niezdrowej relacji, GWP, Gdańsk 2018.
 2. MacKenzie J., Uwolnij się od psychopaty: jak odzyskać siebie po toksycznym związku, Wydawnictwo Helion, Gliwice 2018
 3. Mellody P., Toksyczne związki. Anatomia i terapia współuzależnienia, Czarna Owca, Warszawa 2013.

Edyta Kwiatkowska

Edyta Kwiatkowska

Psycholog, konsultant rodzinny, trenerka TUS wspierająca dzieci ze spektrum autyzmu
Uważasz artykuł za ciekawy lub pomocny? Podziel się z innymi
Share on facebook
Share on linkedin
Share on twitter
Share on email

Newsletter

Zostaw nam swój adres e-mail jeśli chcesz otrzymywać kolejne artykuły bezpośrednio na swoją skrzynkę

Polecane artykuły

Nurty w psychoterapii

Terapia krótkoterminowa

W czasie trwania sesji psychoterapeutycznej, najczęściej na jednej z pierwszych pada pytanie od pacjenta: „ile będzie trwać terapia?” Ludzie chcieliby, aby terapia była krótka, efekty przychodziły szybko i najlepiej już na stałe. Jednak czas trwania psychoterapii zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju i złożoności problemów (zaburzeń), świadomości, motywacji i zaangażowania pacjenta, a także wybranego nurtu terapii.

Nurty w psychoterapii

Terapia Ericksonowska – na czym polega to podejście w psychoterapii?

Wybierając psychoterapeutę warto sprawdzić jaką szkołę psychoterapii skończył, czy jest rekomendowana przez Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Psychologiczne oraz w jakim nurcie dany terapeuta się kształcił. Podstawowe informacje o poszczególnych nurtach psychoterapeutycznych pozwolą nam ocenić, czy ten rodzaj terapii jest dla nas.

Rozwój osobisty

Terapeutyczna moc przyrody

Obecne tempo życia bywa stresujące. Żyjemy w ciągłym pośpiechu, w ciągłym pędzie. Szybko, powierzchownie. W nadmiarze bodźców, informacji, rzeczy. Lawirujemy między wieloma zadaniami, obowiązkami, godzimy kilka ról społecznych. Więcej czasu spędzamy w biurach, domach, zamkniętych pomieszczeniach. Jesteśmy zniecierpliwieni i zmęczeni. Potrzebujemy wytchnienia, odprężenia i odpoczynku. Kontakt z przyrodą może być odpowiedzią na te potrzeby.

Rodzina i dzieci

Rozwód a dzieci – jak wspierać dziecko w sytuacji rozwodu

Rozwód jest wymagającą sytuacją nie tylko dla rozstającej się pary, ale też dla dzieci. Dzieciom jest trudno zrozumieć co i dlaczego się dzieje, często doświadczają skrajnych emocji, choć nie potrafią ich opisać. Rodzice, zaabsorbowani własnymi przeżyciami, nie zawsze potrafią we właściwy sposób wspierać dzieci w przechodzeniu przez te duże życiowe zmiany.