Samotność w związku może wydawać się czymś niemożliwym, wręcz nierealnym. Skoro jesteśmy w związku, to jak możemy czuć się samotni? W rzeczywistości z poczuciem osamotnienia w związku zmaga się wiele osób. Samotność w związku może pojawić się na każdym etapie życia, niezależnie od wieku i stażu relacji.
Na czym polega samotność w związku? Jak objawia się samotność w związku? Jakie są przyczyny samotności i jak pokonać samotność w relacji?
Związek często bywa utożsamiany ze spełnieniem, szczęściem, wyższą satysfakcją z życia i lepszym funkcjonowaniem w codziennym życiu. Skoro jesteśmy w związku, spędzamy czas z drugą osobą, mieszkamy razem, wyjeżdżamy razem na wakacje, to jak możemy czuć się samotni? Niestety, mimo fizycznej obecności bliskiej osoby, możemy zmagać się z poczuciem osamotnienia, brakiem wzajemnego zrozumienia i więzi emocjonalnej z partnerem.
Jak objawia się uczucie samotności w związku?
Samotność w związku może również objawiać się trudnościami w koncentracji, w podejmowaniu decyzji, problemami ze snem, nadmiernym zamartwianiem się oraz izolowaniem się od innych osób, co niestety jedynie podtrzymuje poczucie osamotnienia.
Istnieje wiele powodów, dla których możemy doświadczać samotności, będąc w związku. Ważne jest jednak, by wspólnie poszukać przyczyny poczucia samotności w relacji.
Zgodnie z badaniami naukowymi komunikacja jest kluczowym elementem satysfakcji ze związku zarówno partnerskiego, jak i małżeńskiego. Brak lub nieprawidłowa komunikacja w związku może więc prowadzić do wielu problemów. Możemy czuć się samotni w związku, jeżeli w relacji nie ma miejsca na otwartą komunikację, rozmowy z drugą osobą pozbawione są bliskości, nie ma miejsca na rozmowę o naszych potrzebach, brakuje wsparcia emocjonalnego i zrozumienia, mamy wrażenie, że mówimy “innym językiem”, mamy inne priorytety, wartości i cele.
Samotność w związku może wynikać z braku wspólnego czasu spowodowanego m.in. nadmiarem obowiązków zawodowych, szybkim tempem życia i społeczną presją sukcesu. Borykamy się wtedy z przemęczeniem fizycznym i psychicznym, co będzie skutkować brakiem czasu na bycie ze sobą, na głębsze rozmowy, na bliskość i intymność, na realizowanie wspólnych pasji i zainteresowań.
Odczuwanie samotności jest czymś, z czym często zmagają się również osoby w związkach na odległość lub wykonujące pracę, która wymaga częstych wyjazdów służbowych. Brak fizycznego kontaktu nie sprzyja utrzymaniu więzi emocjonalnej. Poczucie osamotnienia dodatkowo nasila silna tęsknota za drugą osobą i niemożność uzyskania wsparcia, pomocy czy bliskości w dowolnym momencie.
Nie ulega wątpliwości, że przyjście na świat dziecka zmienia życie o 180 stopni. Pojawia się wiele nowych obowiązków, partnerzy przyjmują nowe role społeczne, a cała ich uwaga zostaje skupiona na dziecku. Niekiedy może zdarzyć się, że potrzeby rodziców zostają zepchnięte na dalszy plan, a jeżeli brakuje między nimi otwartej komunikacji, to wówczas zaczynają się od siebie oddalać.
Kolejną przyczyną samotności w związku może być opuszczenie domu przez dorosłe dziecko, kiedy rodzice muszą na nowo nauczyć się, jak żyć tylko we dwoje. Mówimy wtedy o zjawisku, jakim jest syndrom pustego gniazda. To reakcja emocjonalna na zmiany, która dotyka niektórych rodziców. Zmagają się wtedy z żalem, smutkiem, niejako poczuciem utraty sensu życia, mają poczucie utraty celu, który realizowali wspólnie przez wiele lat. Kiedy dzieci dorastają i wyprowadzają się z domu, rodzice mogą więc czuć się zagubieni, smutni i niepewni. Wtedy też może pojawić się poczucie samotności.
Samotność w związku może być także spowodowana osobistymi problemami partnerów. Traumy, złe doświadczenia z poprzednich relacji, doświadczenie przemocy, problemy emocjonalne, depresja, zaburzenia lękowe i wiele innych trudności mogą utrudniać nawiązywanie relacji i nie sprzyjać otwartej komunikacji między partnerami.
Niestety zdarza się, że osoba samotna unika rozmowy z partnerem i nie mówi o swoich trudnościach. Czasem może też zdarzyć się, że pomimo rozmów, druga osoba nie widzi istniejącego problemu. Do czego prowadzi samotność w związku? Pozostawienie trudności i przeczekanie "aż będzie lepiej" nie rozwiązuje problemu. Narastające poczucie osamotnienia może wyraźnie naruszyć więź emocjonalną z drugą osobą i doprowadzić nawet do rozstania.
Badania Sherwooda i Sherera wykazały, że “wzajemna komunikacja polegająca na jasnym komunikowaniu swoich oczekiwań, otwartym ujawnianiu swoich potrzeb, prowadzeniu rozmów na temat przyczyn rozbieżności między oczekiwaniami wobec małżonka a ich realizacją, może uchronić małżonków przed poczuciem osamotnienia i konfliktem”.
Warto więc zacząć od szczerej, spokojnej i empatycznej rozmowy z drugą osobą i wspólnego poszukania przyczyny samotności oraz możliwego rozwiązania. Oczywiście pokonanie poczucia osamotnienia w związku to długoterminowy proces, który wymaga zaangażowania obu stron i dobrania odpowiednich metod pracy.
Nie można zapomnieć o tym, że o związek trzeba regularnie dbać. Warto zadbać o wspólne spędzanie wolnego czasu, znalezienie czasu na wspólne aktywności, realizowanie zainteresowań, wygospodarowanie czasu na szczere i otwarte rozmowy, bez oceniania i obwiniania drugiej osoby. Bardzo ważne są także rozmowy na temat wspólnych celów, wartości i priorytetów, które pozwalają poznać perspektywę drugiej osoby.
Czasami, gdy poczucie samotności w związku wynika z głębszych problemów w relacji lub gdy partnerzy pomimo prób, nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie z trudnościami, pomocna może okazać się terapia par. Podczas terapii par partnerzy wraz z terapeutą mają szansę przyjrzeć się swojej samotności, doświadczanym trudnościom, podzielić się swoimi uczuciami, poznać potrzeby emocjonalne drugiej połówki oraz wspólnie znaleźć sposób rozwiązania problemów, popracować nad komunikacją, bliskością i zaangażowaniem.